EKSPERT PROGNOOSIB ⟩ Kui kiirelt euribor langema hakkab?

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Aastaid negatiivsena püsinud kodulaenude baasintress euribor võttis keerulises majandusolukorras kursi üles. Kuna igale tõusule järgneb mõõn, peab ka euribor kord langema. Kas ja kui kiiresti see juhtuda võiks?

Euribori järsu languse taustal on tärganud lootus, et intressid jäävadki langema. Pole vahet, kas tegemist on investorite või lihtsalt koduostjatega, suurenenud laenumaksed ei meeldi ju kellelegi. Aga millal langeb euribor uuesti madalale?

«Keskpangad on öelnud otse välja, et enne inflatsiooni kontrolli alla saamist intresse ei langetata. Tänaseks pole veel inflatsioonigi kontrolli alla saadud, mis tähendab, et püsivast langusest on väga vara rääkida. Küll aga saame vaadata minevikust, kui kiirelt euribor alla on tulnud,» ütles Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.

Eelmise majanduskriisi ajal langes euribor Soomani sõnul ülikiirelt – oma kunagisest tipust (5,4 protsenti) langes see kahe protsendi peale vaid mõne kuuga ja protsendini vähem kui aastaga.

«Siiski ei saa ära unustada, et siis oli tegemist totaalse ülemaailmse finantskriisiga, mis terve elu pahupidi lõi, ning keskpangad pidid reageerima väga kiirelt. Üle-eelmise kriisi ajal langes euribor viie protsendi pealt kahele protsendile aga üle kahe ja poole aasta ning jäigi seal pidama,» meenutas Sooman.

«Ilmselt soovivad kõik, et finantsmaailma kollapsit ei tekiks, selle lootusega kaasneb aga ajaloost nähtu, et intresside kiiret langust ülearu oodata mõtet pole. Just viimase pärast soovitamegi oma rahaseisu hinnata mitte mõne kuu, vaid vähemalt paari aasta perspektiivis,» lisas ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles