SILM EI ERISTA Ligi pool Eestis müüdavast importmeest on tõenäoliselt võltsmesi

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Meeturu solkimine seab meie kohalikud väikeettevõtjad keerulisse olukorda. 

Sel nädalal avaldas Euroopa Komisjon aruande, mille põhjal on alust kahtlustada, et keskmiselt 46 protsenti Euroopa Liitu imporditavast ja siin müüdavast meest on võltsitud ehk lisatud on võõrsuhkruid või siirupit.

Eesti mesinike hinnangul on olukord meeturul puhta mee müüjatele katastroofiline.

«Fakt, et nii Euroopa kui ka Eesti turul liigub võltsitud mett, pole ammu enam mingi saladus – vastavaid testimisi ja proove on tehtud aastaid,» kommenteeris Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu juhatuse esimees Mario Kalvet.

«Kuid esimest korda Euroopa Liidu ajaloos on nüüd suudetud sellele ka mingi konkreetsem number külge kleepida,» viitab Kalvet sel nädalal avaldatud Euroopa Komisjoni uuringule.

«Ligi pool ehk ligi 46 protsenti on väga suur number. Kui nüüd vaadata statistikat, siis näiteks möödunud aastal imporditi mett Euroopa Liitu 17 500 tonni rohkem kui 2021. aastal. Kui nüüd võtta aluseks Euroopa Komisjoni värske uuring, siis suurenes ühe aastaga võltsingukahtlusega mee hulk Euroopa Liidus ligi 8050 tonni võrra,» märkis ta.

Kui selline tempo jätkub ja kui nüüd meeturul midagi drastiliselt ei muutu, siis tähendab see Kalveti sõnul paljudele nii siinsetele kui ka Euroopa mesinikele ja mee väiketootjatele äritegevuse lõppu.

Mida siis teha saaks, et olukord paraneks?

  • Suhkrusiirupil põhinevat võltsmett on kahjuks silmaga peaaegu võimatu kvaliteetsest meest eristada.
  • Niisiis tasub esmalt vaadata, kelle nimi on purgile märgitud, ning jätta tundmatut päritolu odav kraam pigem ostmata. Kindlasti tasub tarbida kodumaist mett, mille tarbimiseks on reaalselt mesilane nektari tarru tassinud ning mesinik selle raamist välja vurritanud.
  • Tarbijal tuleks jälgida, et etiketil märgitud päritolumaa oleks Eesti, ning vältida tasub tekstiga «Väljaspool EL riike toodetud mee segu» tooteid.
Tagasi üles