N, 8.06.2023

UURI OMA VÕIMALUSI ⟩ Eesti energiafirma avaldas võrkude veebikaardi, mis aitab kaugküttega liitumise huvilisi

Kodu.postimees.ee
Facebook Twitter
Comments
Katlamaja suitsev korsten. Pilt on illustreeriv.
Katlamaja suitsev korsten. Pilt on illustreeriv. Foto: Mihkel Maripuu/Postimees Grupp

Esimese kaugkütteettevõttena Eestis avaldas Adven võrkude veebikaardi, mis näitab praeguste kaugküttetrasside asukohti ja annab parema ülevaate võrguga liituda soovijatele. Lisaks kuvab kaart soojavõrgus esinevaid katkestusi.

ootjaAdveni kliendihalduse valdkonna juhi Kadri Koppeli sõnul kasvatas energiakriis veelgi kaugkütte populaarsust. Kui varasematel aastatel liitus Eesti eri kaugküttevõrkudega suhteliselt stabiilselt ligikaudu 300 hoonet aastas, siis 2021. ja 2022. aastal liitumishuviliste arv kasvas. Ka Adveni 16 võrgupiirkonnas üle Eesti on liituda soovijatet arv suurenenud. «Mitmed korteriühistud ja ettevõtted, kes varem said toasooja oma gaasikatlamajast, hakkasid energiakriisis otsima soodsamaid ja kindlamaid lahendusi,» ütles Koppel.

Ta lisas, et tiheasustustega piirkondades on kaugküte jätkuvalt parim küttelahendus varustuskindluse, hinna ja keskkonnasäästu koosluse poolest. «Kaugkütteettevõtted tegutsevad reguleeritud valdkonnas ja vaatavad küttelahendusi pika perspektiiviga. Töötame välja jätkusuutlikke lahendusi, kuidas võimalikult suur hulk tarbijaid saaks samadest kütteallikatest tõhusalt toasooja. Mida rohkem ja tihedamalt on tarbijaid võrgus, seda soodsamaks kujuneb soojuse hind,» rääkis Koppel. Ta ütles, et kuigi klientide arv suureneb, ei tähenda see otseselt suurt muutust müügimahtudes, sest uute liitujate lisandumisega sarnases tempos paraneb hoonete energiatõhusus.

Äsja avaldatud veebikaart Adveni kodulehel näitab praeguste võrkude asukohti. Potentsiaalne liituja saab vaadata, kui kaugel asub tema kinnistu olemasolevast võrgust.

«Kindlasti tasub kinnistute omanikel, kes asuvad meie kaugküttevõrgu piirkonnas, oma liitumishuvist märku anda ka juhul, kui võrk praegu tema hoone vahetus läheduses ei ole. Vaatame üle, kas selles piirkonnas leidub rohkem soovijaid, et võrgu ehitamiseks tehtavad investeeringud jaguneksid erinevate liitujate vahel. Osa investeeringukuludest kannab ka kaugkütteettevõte ise,» selgitas Koppel ja rõhutas, et iga soov vaadatakse kindlasti üle ja kaalutakse võimalusi.

Kaugküttega liitumisega tasub alustada aegsasti ja uurida toetusi

Sooviavaldusest kaugkütte tarbimiseni tuleb arvestada küllaltki pika ajaga – minimaalselt kuue kuuga. Aega võtab näiteks nii korteriühistus põhimõttelise otsuse kooskõlastamine, pakkumise tegemine ja kinnitamine kui ka liitumislepingu sõlmimine, projekteerimine, vajalikud load ja ehitamine. Kui soovitakse taotleda toetusi või pangast laenu, võib see protsessi omakorda pikendada.

Korterelamute ühendamist kaugküttevõrguga toetab Kredex, kelle uus taotlusvoor avaneb tänavu 10. aprillil. «Protsessi alustades tasuks korterelamu puhul küsida kaugkütteettevõttelt kõigepealt esmane hinnaindikatsioon ja seejärel ühistus teema päevakorda võtta. Tõhusa kaugkütte märgis võrgupiirkonnas annab hoonele parema energiaklassi ja tõstab kinnisvara väärtust,» ütles Adveni valdkonnajuht.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles