EURIBOR MÕJUTAB 4 suurimat muutust, mida praeguse üürituru kohta teada

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Üürileandjate suured nõudmised seavad üürnikud keerulisse olukorda. 

Eelmisest aastast on tänavusse üle kandunud mitmed muutused üüriturul. Kahjuks on need negatiivset laadi, kus peamiseks mõjutajaks on majanduslik eluolu. Rendini tegevjuht ja kaasasutaja Alain Aun annab ülevaate sellest, mida tasub praeguse üürituru kohta teada.

Märgid viitavad üürnike maksehäirete kasvule

«Juba möödunud sügisel nägime oma praktikas, kuidas üürnike majanduslik olukord on halvenenud, mis kasvatas riski, et nad võivad hätta jääda üüri- ja või kommunaalarvete tasumisega. Murelikuks muutusid ka üürileandjad – mida kinnitas Norstati uuring –, kes pidasid üha tõenäolisemaks makseprobleemide teket kasvava elukalliduse tõttu,» räägib Aun.

«Meie taustakontrolli algoritm toob üha rohkem välja lahknevust üürikandidaatide avalike maksehäirete andmete ning nende reaalse finantsvõimekuse vahel. Paljude inimeste sissetulekud ja igakuised kohustused ei võimalda neil hakkama saada soovitud üürikodu kulude katmisega,» selgitab Aun. «Kui pool aastat tagasi ei läbinud lisakontrolli kolmandik inimestest, siis nüüd on see kasvanud 40 protsendini,» avaldab ta.

«Meie andmed ütlevad, et inimeste maksehäirete hulk on selgelt kasvamas. Samas ei kajastu veel kogu tervikpilt avalikes maksehäireregistrites. See muudab info saamise ning üürnike riskide hindamise iseseisvalt tegutsevatele üürileandjatele ja maakleritele eriti keeruliseks.»

Üürihinnad koos inflatsiooniga on riskiallikas

Nõudlus üürikorterite järele on veidi vaibunud ja hindade kasv seisma jäänud. Üldiselt on toimunud ka 15-protsendiline korrektuur keskmise üürihinna alanemise suunas võrreldes tipp-perioodiga eelmise aasta suve lõpus ja sügise alguses.

«Hinnatase on siiski kõrge, lisame siia juurde veel üldise inflatsiooni, mis puudutab pea kõiki valdkondi ja mõjutab tugevalt inimeste väljaminekuid. See kokku on endiselt riskide allikas,» viitab Aun makseprobleemide realiseerumisele.

Aun lisab, et riski võimendab üürileandjate kõrgete üürihindade ootus. «Osa nendest on valmis n-ö õngitsema üksikuid kandidaate, kes nõustuksid lepingut sõlmima turuhinnast kõrgema üüriga. Samas ei teadvustata, et pea olematu kandidaatide arvuga kuulutus on selge märk, et midagi võib olla valesti,» selgitab ta.

«Turul oleme küll ja veel näinud juhtumeid, kus ülehinnatud korterile kandideerib üürnik, kel on rahalised mured ning teised üürileandjad on ta tagasi lükanud. Kõrgete stardikulude (esimese kuu üür, tagatisraha, maakleri-/lepingutasu jms) katmiseks võtab üürnik selleks otstarbeks mõeldud kiirlaenu,» kirjeldab Aun.

Euribor mõjutab ka üürnikke

Möödunud aastal kasvuteele suundunud euribor on pannud keerulisse olukorda üürileandjad, kelle üürikinnisvara laenumaksed on hüppeliselt kasvanud. Millest aga vähem räägitakse, on euribori mõju üürnikele. «Nendest paljude lepinguliseks kohustuseks on katta ka korteriühistu võetud laenude igakuised tagasimaksed, mis kuuluvad kommunaalkulude hulka.»

Aun täpsustab, et just hiljuti võetud laenude tagasimaksetest suurema osa võib moodustada pangaintress, mille summad on nüüd oluliselt suuremad, kui üürnik lepingu sõlmimisel oli arvestanud.

Ukrainlased endiselt hädas elukoha leidmisega

Paljud sõjapõgenikest ukrainlased pole ikka leidnud üürikodu, mis oleks taskukohane ja kuhu nad saaks jääda kauemaks. Peamine takistav tegur on liiga väike sissetulek.

«Nad ei ole saanud sobivat või piisavalt tasuvat töökohta. Mõnedel on sotsiaaltoetus ainus sissetulekuallikas,» sõnab Aun ning lisab, et nii ühe kui ka teise stsenaariumi puhul on üüri- ja elamiskulud suuremad võrreldes nende rahaliste vahenditega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles