P, 1.10.2023

MEELESPEA ⟩ Enne maakodu ostmist tuleb endale just need asjad selgeks teha

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Suve saabudes tekib suur tung soetada endale maakodu. Kuid enne suure hurraaga suvila ostmist, tuleb paari asja peale pikemalt mõelda. 

Maakodu puhul on suurus sageli teisejärguline küsimus. Teine kodu ei pea täitma päriskodu funktsioone ning sinnamineku võlu seisneb tihti lihtsalt kõigest eemalepääsemisest, välja arvatud juhul, kui sul on linnas tööpäevadeks vaid peatumiskoht ning nädalavahetusel elad maal. Suuremal majal võib olla ka suuremaid miinuseid, mis seostuvad selle ülalpidamise ja püsikuludega. Kui oled maal vaid lühikest aega, siis on reeglina odavam ja aega kokkuhoidvam väiksem variant.

Linnakärast eemal asuv kodu võimaldab lõõgastuda rahulikumas ümbruses ning lihtne elustiil võib anda ka ideid, kuidas oma igapäevaelus vabaneda üleliigsetest asjadest ja probleemidest. Väikeses eluruumis keskenduvad mõtted tõeliselt olulistele asjadele ning see aitab oma eelistuste üle järele mõelda, et elu oleks mugavam. 

Üks asi, mis on ehk maakodu hoonest tähtsamgi, on selle asukoht. Oma raamatus «Arukalt kujundatud eluruumid», kirjutab Terence Conran, asukoha võivad määrata paljud proosalised tegurid, nagu kooli või töökoha lähedus, rahaline olukord, transpordiühendused jms. Pealiskaudsel pilgul võib tunduda, et vaba aja veetmise koht ei sõltu sellistest igavatest asjadest, vaod oleneb rohkem isiklikest eelistustest: näiteks soovist olla merele lähedal või hoopis Prantsusmaal. Ent sellest hoolimata on vaja arvestada asja praktilist poolt. 

Asjad, millega Conran arvestada soovitab

  1. Kaugus. Mida lähemal on su teine kodu päriskodule, seda lihtsam on sinna sõita ning seda rohkem sa seda ilmselt kasutad. Ent vahemaad ei saa mõõta üksnes kilomeetrites. Kiire rongi- või odav lennuühendus võib tähendada seda, et kaugem koht on lähemal asuvast kättesaadavam ja sinna jõuab kiiremini kohale. 
  2. Kohalik eripära. Uuri välja, milline on see koht erinevatel aastaaegadel, eriti juhul, kui kavatsed seal mitte ainult suvel või talvel, vaid terve aasta jooksul nädalavahetusi veeta. Kas ümbruskonnas on kohti, kuhu minna või mida seal teha, kui ilm on vilets? Kas läheduses on poode, kust saab hädavajalikku ostmas käia? Kas transpordiühendus on olemas või peab autost sõltuma?
  3. Lühiajaline väljaüürimine. Kas see koht on turistide jaoks populaarne? Kui nii, siis on sul hea võimalus oma teine kodu välja üürida selleks ajaks, kui sa seda ise ei kasuta. 
  4. Eeskirjad. Kui ostad või üürid maja välismaal, siis tee endale selgeks, millised on kohalikud nõudmised ja eeskirjad. Näiteks Prantsusmaal, Hispaanias ja Itaalias võivad notaritasud ulatuda kuni kümnendikuni maja hinnast.
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles