P, 1.10.2023

DISAINER JAGAB ⟩ 10 olulist sammu maakodu stiilis köögi loomiseks

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Köögidisainer Hiie Härm jagab nõuandeid ja nippe, kuidas luua kaunilt kujundatud ja funktsionaalne maakodu stiilis köök.

Kasuta looduslikke materjale

Looduslikud materjalid nagu puit ja looduskivi loovad maalähedase tunnetuse. Maakodu stiilis köögi loomisel on looduslikud materjalid võtme elemendiks. Vali puidust laud, toolid ja köögikapid ning täispuidust või kivist tööpind.

Looduslikud värvitoonid

Maakodu stiilis köök peaks olema rahustava ja looduslähedase värvipaletiga. Värvitoonid nagu pruun, beež ja roheline loovad rahuliku ja sooja atmosfääri. Samuti võib kaaluda sooja valget või halli tooni, et luua kutsuv ja hubane õhkkond. Erinevate värvide kombineerimine pakub teinekord huvitavat kontrasti, näiteks rohelise ja pruuni kombinatsioon.

Loo kontrasti

Iga ruum saab elavam ja põnevam, kui seal on teatavaid kontraste. Nii ka maakoduliku köögi puhul on kontrast vajalik. Kombineeri tumedaid ja heledaid toone ning erinevaid looduslikke materjale omavahel, et luua visuaalselt huvitav ja isikupärane köök. Kontrastseid värve võib kasutada näiteks põrandal, seintel ja mööblil. Samuti võib kaaluda kontrastseid tekstuure, nagu siledat ja krobelist.

Mustrid ja tekstuurid

Just erinevad mustrid ja tekstuurid loovad köögile selle õige maakoduliku iseloomu. Kasuta lilli, lehti, triipe ja teisi loodusmotiive, et tuua sisse maakodu stiilis elemente. Näiteks võid mustrilistest keraamilistest plaatidest teha köögi tausta või kaunistada söögilaud vanaema-aegse pits laudlinaga. Samuti võid lisada naturaalseid tekstuure, näiteks punutud korvide näol.

Keraamilised plaadid

Maakodu stiilis köögi puhul sobivad hästi keraamilised plaadid, millel on looduslikud mustrid (looduskivi imitatsioon) või geomeetrilised kujundid (ruudud, rombid ja kolmnurgad). Samuti võib näiteks köögi taustaks kasutada mõningaid käsitsi maalitud keraamilisi plaate, millel on maalähedased motiivid nagu loomad, lilled või puud. Erinevaid toone ja mustreid miksides saab luua vahvaid ja kontrastseid tulemusi, kas siis põrandal või seintel.

Vanad ja vintage esemed

Maakodu stiilis köögi loomiseks on vanad ja vintage esemed ideaalsed, kuna need lisavad ruumile isikupära ja ajaloolist väärtust. Näiteks võib kasutada vanu mööbliesemeid nagu puidust lauad, kapid ja riiulid. Need võivad olla väsinud välimusega ja neil võib olla erinevaid kulumisjälgi, kuid just need detailid lisavad köögile võlu ja isikupära. Samuti võib riputada seintele vanu kööginõusid ning näiteks mõni vanaema pärandina kandik või küpsetusvorm annab sinu köögile veel viimase lihvi.

Korralik valgustus

Korralik valgustus on oluline igas köögis, kuid eriti maalähedases köögis, kus soovitakse luua sooja ja hubast atmosfääri. Kombineeri omavahel laevalgusteid ja ripplampe, et valgustada nii tööpindu kui söögilauda. Samuti loob täiendavat hubasust lisavalgustus vitriinikappides ja/või riiulitel, et rõhutada seal asetsevaid dekoratiivseid esemeid.

Lahtised riiulid

Lahtised riiulid annavad köögile avara ja õhulise ilme. Soovitan kaaluda puidust riiuleid, mis võimaldavad esile tõsta köögis kasutatavaid naturaalseid materjale ja dekoratiivesemeid. Lisaks saab riiulitele paigutada ka taimi, mis toovad ruumi veelgi rohkem looduslikkust.

Istumisala

Lisage oma kööki ka hubane istumisala, et saaksite koos pere ja sõpradega nautida maitsvat toitu ja mõnusat atosfääri. Kasuta puidust söögilauda ja lisa mõned mugavad toolid, et luua igati hubane ja kodune koht oma köögis.

Aksessuaarid

Lõpuks, lisa oma maakodu stiilis kööki mõned ilusad lisadetailid. Näiteks, kui sul on köögis riiulid, siis kaunista need mõne ilusa portselannõuga või pane mõni ilus taim köögiaknale. Kasuta veel oma köögis puidust serveerimisaluseid või korve, heegeldatud linikuid või patju jne.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles