Selgub, et korvõieliste sugukonda kuuluv ühe-aastane rohttaim sobib suurepäraselt putukate peletamiseks.
ABIVÄGI ⟩ See suurepärane rohttaim peletab sitikad koduaiast eemale
Taasavaldame suure populaarsuse tõttu loo, mis ilmus esmakordselt 17.05.2023.
Kodu- ja sisustusportaal Apartment Therapy kirjutab, kirjutab, et ümmarguste rohekaskollaste õitega lõhnav kummel ehk ubinhein on oma tugeva aroomiga suurepäraseks abimeheks tüütute sitikate tõrjumisel.
Lõhnavat kummelit ei maksa segi ajada teekummeliga, mille puhul on tegu kultuurtaimega, lõhnav kummel kasvab aga metsikult ning on teekummeli tagasihoidlikum sugulane, olles väiksem nii kasvult kui oma ravimtoime poolest. Lõhnavat teekummelit kasutatakse pigem välispidiselt, mitte sissejoodava teena. Nii saab lõhnavast teekummelist kosutava vanni või kompressi ning seda peamiselt haavandite raviks. Kui teekummelil on valdavalt ülekaalus põletikuvastane toime, siis lõhnaval kummelil on spasme lõõgastav toime.
60pluss kirjutab, et ilma keelõiteta lõhnav kummel kasvab sagedase taimeliigina õuedel, jalgteedel, tihedaks tallatud kohtades. Taim sobib suurepäraselt asendama peamiselt kultuurtaimena kasvatatavat teekummelit. Vaevarikka õisikute noppimise asemel võib koguda ürti – ülemist 2/3. Kummel on esmajoones põletikuvastase toimega, aga korrastab ka seedetegevust. Lõhnav kummel õitseb juunist septembrini.
Lõhnav kummel kasvab õuedel, tallatavatel teedel, teeservades ja äärelinna tänavatel ja mujal, kus leidub kõvaks tallatud pinnast. Taimed on väga tallamiskindlad. Sellise kasvukoha on lõhnav kummel valinud seepärast, et tal on vastav levimisviis: kui ta kasvab teeradadel, astuvad talle kindlasti paljud jalad peale. Jalgade külge saab jätta oma seemned ja nõnda on neil võimalus rännata uude kasvukohta. Kui inimene ja loomad appi ei tule, peab lõhnav kummel laskma oma seemned tuulel laiali kanda.
Lõhnava kummeli vars on püstine, 5–20 cm kõrge, harunev ja tihedalt kaetud lehtedega. Väike kasv on vast põhjus, miks lõhnavat kummelit ei kasvatata suurematel põldudel nagu teekummelit. Samas kui teekummelil tarvitatakse ravimiks ainult õisi, kõlbab lõhnaval kummelil ravimürdiks kogu ladvaosa koos korvõisikutega – seega peaks ravimsaak olema ruutmeetrilt isegi suurem kui teekummelil. Ka teaduslikult on tõestatud, et raviomadustelt on lõhnav kummel igati võrdne teekummeliga. Õitseb juunist septembrini.
Allikas: Postimees