Lääne-Ukrainas asuvas Lvivi linnas ehitatakse koolimaja ülimoodsat tehnoloogiat kasutades, olles eeskujuks eelseisvale üleriigilisele ülesehitustööle.
PILDID ⟩ Ukrainas valmib Euroopa esimene 3D-prinditud koolimaja
Lääne-Ukraina keskuses võtab hetkel kiht-kihiti kuju Euroopa esimene 3D-prinditud koolimaja. Projekti taga on humanitaarabiorganisatsioon Team4UA ning hoone ehitamiseks kasutatakse Taani 3D-printimisega tegeleva ettevõtte COBOD Internationali seadmeid. Printimisroboti opereerimiseks ja jälgimiseks on vaja kolmest inimesest koosnevat spetsialistide meeskonda, kes on samuti kohale toodud.
Algkoolihoone on mõeldud olema eeskujuks teistele rajatavatele hoonetele üle terve riigi. Kiievi sõnul on Venemaa barbaarse sissetungi käigus hävitatud vähemalt 277 kooli, mistõttu pole tuhandetel Ukraina lastel võimalust omandada haridust klassiruumis, vahendab Radio Free Europe.
Lvivis elab praegu 250 tuhat sisepõgenikku, kellest 75 tuhat on lapsed. Valmiv koolihoone saab olema 3D-prinditud ruumide ning puidust ja teistest materjalidest ehitatud osade hübriid.
BBC-le antud intervjuus väitis COBODi asutaja Henrik Lund-Nielsen, et 3D-printimise tehnoloogia on «palju kiirem ja odavam» kui tavapärased ehitusmeetodid. Ta täpsustas, et mida rohkem nad harjutavad, seda kiiremaks järgnevate hoonete valmimine muutub.
Lund-Nielsen ütles BBC-le, et 99 protsenti Lvivi kooli jaoks kasutatud betoonist on pärit Ukrainast. Projekti korraldajad ütlevad, et pikaajaline eesmärk on importida mitu printerit ja lisada hävitatud hoonete rususid hambapastataolise betooni sisse, mida kasutataks printimiseks.
Lvivi hoone 3D-prinditud osa peaks valmima juuni alguseks. Koolihoone peaks täielikult valmima 2023. aasta lõpuks.