N, 28.09.2023

Uusarendusse hirmkallid korterid ostnud elanikud tegid avastuse, mis muutis nad puruvaeseks

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments
Agar Grove'i tänaval asuv probleemne maja.
Agar Grove'i tänaval asuv probleemne maja. Foto: Google Maps / Ekraanitõmmis

Londonis Camdeni linnaosas asuva uusarenduse seitse korterit leidsid omanikud 700 000 kuni 900 000 naela ehk 815 000 kuni 1,05 miljoni euro eest, kuid uued omanikud said väga halva üllatuse osaliseks.

Agar Grove'i tänaval asuva kortermaja omanikud on sattunud väga nukrasse olukorda. Esmapilgul kabedas seisus paistva maja seisund on tegelikkuses nii halb, et seda ohustab lammutamine ehk omanike korterid pole üht naelagi väärt.

Esimesed puudused tulid ilmseks paar kuud peale esimeste elanike sissekolimist. Hoone ise valmis neli aastat tagasi. Esmalt hakkas lekkima trepikoja kohal olev katus ning vesi imbus seintesse ja lagedesse. Lisaks ei avanenud korralikult ei aknad ega uksed ning välisseintesse tekkisid kurjakuulutavad praod. 

Probleemidega on tegeletud aastaid ja pöördutud on ka kindlustuse poole, mis andis kinnistule kümneaastase garantii. Kindlustaja ei ole remondiks vajaminevat raha aga välja maksnud.

Lisaks sellele, et kindlustaja ei ole väljamakseid teinud, telliti ekspertiis, kus leiti, et hoone asub ebakindlal pinnasel ning kõige targem oleks see lammutada.

Elanikud rääkisid BBC-le, et on õigusabi saamiseks ja hädapärastele remonditöödele kulutanud tänaseks 300 000 naela.

Eluhoonete kvaliteedi eest vastutav minister Michael Gove on pakkunud maja elanikele välja kohtumise, et probleemi arutada, ning Camdeni volikogu uurib võimalusi, kuidas võtta hoone ehitusega seotud ettevõtted vastutusele.

Kortermaja ehitas ettevõte Cite Construction Ltd ning ehitusjärelevalvet korraldas Salus (Building Control & Fire Safety Consultants) Limited. Hoone arendaja on Prime Metro Properties. Volikogu uurib ka seda, miks Salus Limited puudusi ei märganud. 

Juhul kui hoonega seotud ettevõtted leitakse olevat olukorras süüdi, ootab nende juhte ees kuni kahe aasta pikkune vangistus või trahv, millel ülempiiri ei ole. 

BBC andmetel püüab Prime Metro Properties saada kindlustusseltsilt Acasta European Insurance Company Ltd raha, et kortermaja elamiskõlblikuks ja ohutuks remontida. 

Kindlustusfirma ütles BBC-le, et suhtub olukorda tõsiselt ja on võtnud eesmärgiks täita oma kindlustuspoliisidest tulenevaid kohustusi.

Saluse direktor Stuart Power ütles LADbible'ile: «Me mõistame Agar Grove'i korteriomanike pettumust, kuna nad püüavad olemasolevaid puudusi parandada. Kahjuks ei ole me vaatamata mitmetele taotlustele ikka veel saanud juurdepääsu professionaalsetele aruannetele hoone praeguse seisukorra kohta.»

«Oleme jätkuvalt veendunud, et meie roll oli tagada, et ehitis vastaks ehitamise ajal kõigile asjakohastele eeskirjadele, kuid see ei välista tulevikus tekkivaid ehitusprobleeme, mida tavapäraselt peaksid uute elamute garantiid katma,» selgitas Saluse direktor. «Selleks, et aidata omanikke nende hädas, oleme valmis aruanded läbi vaatama ja kommenteerima ehitusmääruste täitmisega seotud aspekte.»

«Uute hoonete garantiikindlustuse andjad, arendajad ja alltöövõtjad peaksid tegema koostööd, et teha kindlaks mis tahes defekti põhjus, ja me aitame seal, kus saame,» ütles Power.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles