Teiseks potentsiaalsete õnnetuste põhjuseks ongi valesti valitud, projekteeritud või paigaldatud kaitsmed. See võib põhjustada olukorra, kus need lülituvad sisse liiga vara, liiga sageli või liiga hilja – siis kui osad juhtmed või seadmed on juba üle kuumenenud.
Selliste häirete vältimiseks tuleks elektriseadmeid kasutada vastavalt koduse elektrisüsteemi projektjoonistele. «Kui üks pistik on mõeldud pesumasina jaoks, siis seda tuleks selleks ka kasutada. Kui soovite võimsamaid seadmeid ümber paigutada, peaksite konsulteerima elektrikuga. Halva kvaliteediga juhtmestik, halvas korras pistikud ja kontaktid, liiga väikese ristlõikega või kahjustatud isolatsiooniga juhtmed võivad koduses keskkonnas tõeline ohutusrisk olla. Need võivad põhjustada ülekuumenemist, lekkevoolu ja sädet, mis omakorda võib põhjustada tuleohtu, elektrilööki või muid ohte,» selgitab Ausmees.
Millised on koduse elektrisüsteemi vea sümptomid ja millal tuleks kutsuda elektrik?
Katkised juhtmed, pistikupesad, lülitid ja pikendusjuhtmed, mis hakkavad lagunema; kaitselülitid, mis pidevalt välja lülituvad - need on kõige ilmsemad märgid, et teie kodune elektrijuhtmestik vajab kohest kontrolli. Ausmehe sõnul peaksid koduomanikud esmalt kontrollima, et koormus oleks kodus ühtlaselt jaotatud. See tähendab, et ei oleks liiga palju pistikupesi, kuhu on ühendatud võimsad seadmed.
«Koduseadmed peaksid olema ühendatud erinevate juhtmeviikude ja pistikupesade külge, et koormus oleks võimalikult ühtlane. Soovitame mitte ühendada ühe pistikupesa taha mitut suure tarbimisega koduseadet nagu pesumasin, nõudepesumasin, veekeetja, külmik ja kütteseadmed. Samuti ei tasu neid seadmeid vooluvõrku ühendada pikendusjuhtmetega. Kui nende juhiste järgimine ei aita häireid vältida, võib probleem olla ka mõnes elektriseadmes. Võite proovida neid ühe seadme kaupa korraga võrgust lahti ühendada, et näha, kas olukord muutub. Kui leiate seadme, mis põhjustab ülekoormuse, peaksite selle mujale ühendama ning ka üle kontrollima, kas seade on terve,» soovitab Ausmees.