Meil, parasvöötme metsavööndis on eluslooduses domineeriv elukooslus mets. Metsadel on siinsetes oludes kõrgem suutlikkus kliimamuutustega toime tulla, erinevalt näiteks põldudest või niitudest. Niiskusvaru meie metsamuldades on aasta lõikes palju ühtlasem tänu väiksemale aurumisele maapinnalt ja kõrgemate rinnete poolt pakutava mikrokliima tõttu. Puurinne reguleerib jõuliselt pinnaseniiskust ka lehestiku kaudu toimiva transpiratsiooni läbi.
Eluslooduse kaitsmisel on üks olulisemaid väljakutseid liigirikkuse säilitamine ehk soov saavutada olukord, kus meie pärismaised liigid, kes on pikaajaliselt harjunud siin elama ja levima, suudaksid seda jätkuvalt teha järjest suureneva inimmõju ja sellest johtuvate kliimamuutuste tingimustes. Eesti taimestikus leidub üsna mitmeid liike, kes on siin oma levila servaalal. Näiteks merelisema kliimaga kohastunud liigid paiknevad meie läänesaartel või kontinentaalsema kliimaga kohastunud liigid Ida- ja Kagu-Eestis. Põhjapoolsema levikuga on näiteks tundraliigid, millest mõned suudavad hakkama saada ka Soome lahe saartel või lõunakaldal pankranniku piirkonnas.
Meie poollooduslikke kooslusi, mida inimene on pikaajaliselt ja suhteliselt stabiilselt mõjutanud puurinde hõrendamise, niitmise ja karjatamisega, saab taimkattekõrge liigirikkuse kandjatena esile tõsta. Lisaks pakuvad pärandniidud ka paljudele teistele eluvormidele (putukad, kahepaiksed, linnud, limused ja teised) sobivaid elupaiku, mida meie maastikus kipub väheseks jääma. Näeme, et käesoleval aastal hein ei kasva – «rohi on konnale rindu».
Põllumees on sügavas mures, samas näiteks varjulisematel puisniitudel ei ole olukord sugugi nii hull. Seda võib võtta kohastumise näitena, kus inimene kasutas ära metsakoosluse puhverdusvõimet põua vastu. Samas tuleb tähele panna, et paljude taimeliikide püüdlus ei ole sugugi suunatud inimese hüvanguks suurt biomassi kasvatada, vaid õitseda ja viljuda. Paljud madalakasvulised liigid võivad sellist olukorda nautida, kus teised lopsakamad taimed ei suuda kuivuse tõttu neist üle kasvada ning päikesepaistet jagub ka allapoole. Meie poollooduslike koosluste liigirikkust ohustab tihti olukord, kui niiskuslembesed kõrgekasvulised liigid, olgu siis pilliroog, angervaks või ka mitmed põõsarinde liigid jpt hakkavad domineerima. Enamasti juhtub see siis, kui karjakasvataja tegevus taandub, heina niidualalt enam ei koristata ja selle tulemusel mullaviljakus tõuseb ning taimestik muutub lopsakamaks. Seega võib nii mõnigi põuasem aasta luua soodsad tingimused õitsemiseks ja viljumiseks mõnele pealtnäha tagasihoidlikumale liigile.