TOIDUAMET Valmistad toitu müügiks? Siin on 5 toiduohutuse nõuet, mida järgida

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Nii kodus toidu valmistamine müügi eesmärgil kui ka kodus toitlustamine on tegevused, kus toiduohutust ei tohi unustada. Kui tegutsed regulaarselt, tuleb sellest teavitada põllumajandus- ja toiduameti (PTA) piirkondlikku esindust. Teavitus on soovitatav esitada maaeluministeeriumi kliendiportaali kaudu.

Toiduosakonna juhataja Svetlana Jankovenko sõnul on kodus toidu valmistaja füüsiline või juriidiline isik, kes tegeleb müügi eesmärgil regulaarse toidu valmistamisega kohas, mida põhiliselt kasutatakse elamiseks (nt eramaja köök ja selle juurde kuuluv kelder, abiköök, suve- ja väliköök). Jankovenko juhib tähelepanu, et teisele inimesele kodust müüdav toit on reguleeritud toiduseadusega.

«Toidukäitlejad peavad järgima toiduohutuse nõudeid, et tarbijale oleks tagatud ohutu ja kvaliteetne toit,» kommenteerib Jankovenko. «Toidu ohutus peab olema tagatud selleks, et sellega ei kaasneks riski inimese tervisele. Nõuded ongi kehtestatud tervist kahjustava riknemise vältimiseks,» jätkab ta.

Sealjuures on kohustuslik kontrollida toidu ja selle käitlemise nõuetekohasust ning rakendada abinõusid selle tagamiseks. «Üks abinõu on enesekontrolliplaani koostamine, mis on toidu käitlejatele kohustuslik,» märgib ta, lisades, et enesekontrollis sisalduvate meetmete ja juhiste sisu detailsus sõltub alati tegevuse ulatusest ja iseloomust. «Mõnel juhul võib sisu olla väga lihtne, näiteks praktilised tööjuhendid puhtuse pidamisest, temperatuuri jälgimisest ja töötajate juhendamisest,» lisab ta.

Nii kodus toidu valmistamisest müügiks kui ka toitlustamisest tuleb teavitada põllumajandus- ja toiduametit.

Teavitamine ei ole vajalik, kui eraisik valmistab ja pakub toitu juhuslikult ja ühekordselt väikeses koguses, näiteks kiriku-, kooli- või külalaatadel või muudel sarnastel üritustel. Seda loetakse heategevuslikuks ürituseks, mille eesmärk on ühte kogukonda kuuluvatel inimestel kokku saada ja jagada ühisürituse tegemise rõõmu, mitte saada tulu. Sellist isikut ei peeta toidu käitlemise ettevõtjaks.

Külalaatade tüüpi ürituste alla kuulub ka kodukohvikute päev. «Kodukohvikute alla kuulub kodus või koduaias juhuslik ja ühekordne toidu valmistamine eraisikute poolt, kellele selline toidu valmistamine ei ole tavapärane,» selgitab Jankovenko. «Kui kutsute kodukohvikute päeval külastajaid toitlustama mõne teise toitlustaja, siis temal peab ikkagi olema vastav teavitus tehtud kas ajutise või teisaldatava ettevõttena. Niisamuti juhul, kui te ise olete teavitatud eraelamus toiduvalmistaja, siis tuleb teil teha teavitus ka toitlustajana. See ei ole enam eraisiku poolt juhuslik pakkumine.»

Teavitatud või mitte, vastutab toidu pakkuja alati oma valmistatud ja serveeritud toidu eest. Muu hulgas peab toit olema jälgitav: toiduvalmistamiseks kasutatava tooraine päritolu peab olema teada ja tõendatav. Niisamuti peab teada olema info toidu koostise ja allergeenide sisalduse kohta. Tarbijal on õigus toidu koostisosade ja allergeenide kohta teavet küsida ja saada.

Rohkem informatsiooni nõuete kohta leiab põllumajandus- ja toiduameti veebilehelt kodus müügiks toidu valmistamise, avalike ürituste ja toitlustamise rubriikidest.

Toiduohutuse viis võtit

 

 

 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles