Sea realistlikud ootused uue kodu suhtes
Esmalt tuleks läbi mõelda, mis on tulevase üürikodu juures oluline. Olgu selleks asukoht ja linnaosa, lähedus töökohale ja koolile või suurus ja tubade arv. «Seejärel võiks samadele kriteeriumidele vastavaid üürikuulutusi otsida, et välja selgitada, mis on praegused üürihinnad,» räägib Lia Siht.
Sellise taustatöö kaudu võib hoopis selguda, et hinnatase on soovitust liiga kõrge ning tuleb mõelda alternatiividele. Näiteks vaadata ka teisi piirkondi või leida endale korterikaaslane, kellega kulusid jagada.
Tee kindlaks, milliseid tasusid küsitakse üürimise alguses
Üürikodu otsimise ajal tasub tähele panna, kui suured on stardikulud üürniku jaoks. Ehk siis, kas üürimine on tagatisrahata või tagatisrahaga? Kas lisandub maakleri- ja/või lepingutasu?
Siht ütleb, et need summad võivad üüriturul olla täiesti seinast-seina. Siht toob näite, kus korteri ühe kuu üür on 420 eurot. «Kui pakutakse tagatisrahata üürimist, siis sel juhul võib stardikulu piirdudagi esimese üüri maksmisega. Kui sisse kolides lisanduvad täiendavad ühekordsed tasud, siis sellises olukorras küündivad üürniku kulud 1260 euroni (ühe kuu üür, tagatisraha võrdsustatud ühe kuu üüriga, maakleritasu),» selgitab Siht. Ta lisab, et veel tasuks teada, et seadus lubab tagatisraha küsida 1-3 kuu üüri ulatuses.
Pane paika igakuine eelarve
Enne esimese üürilepingu sõlmimist peaks tulevane üürnik hindama oma igakuist maksevõimet, mis on sissetulekud (palk, õppetoetus/stipendium, vanemate rahaline tugi jms) ja väljaminekud (üür, kommunaalkulud, transport, toit, hobid jms).