Kinnisvara ostmisele eelneb tavaliselt suur ennustusmäng. Ostjad üritavad tabada õiget hetke ja prognoosida kinnisvarahindade langust. Samal ajal üritatakse välja selgitada, mis linnaosast võib saada n-ö uus Kalamaja ning küsitakse sõpradelt ja tuttavatelt, kuidas saab pangast kõige soodsamatel tingimustel laenu. Selline ennustamine on küll arusaadav, kuid sageli tänamatu tegevus, sest tihtipeale vaatavad ostusoovi edasi lükanud inimesed paar aastat hiljem kinnisvaraportaale ja mõtlevad, et oleks pidanud kodu ikkagi varem soetama.
Euribor kõrge, aga marginaal väike
Eluasemelaenu puhul tasuks meeles hoida, et tegemist on enamasti kõige pikema finantskohustusega, mis elu jooksul võetakse. See on kodulaenu võlu ja valu. Võlu seisneb selles, et keskmiselt 20-aastase laenuperioodi jooksul jõuab majandus tõusta ja täna võetud laen tundub inflatsiooni tõttu juba viie aasta pärast hoopis väiksem. Valulisi perioode tuleb ka, sest nii pika aja sisse mahub paratamatult mõni majanduslangus.
Majanduslangus ei pruugi olla stabiilse sissetulekuga koduostjale negatiivne. Nimelt koosneb kodulaenu makse enamasti panga marginaalist ja kuue kuu euriborist. Jah, majanduslanguse ja kõrge inflatsiooni ajal euribor küll tõuseb, nagu see on tõusnud ka praegu üle 3,9 protsendi. Kui euribori korrigeeritakse kaks korda aastas neile kodulaenuvõtjatele, kellele kehtib kuue kuu euribor, siis panga marginaal jääb muutumatuks. Samuti on võimalik valida endale soodsaim kampaaniapakkumine pankadelt, näiteks praegu pakub Swedbank A-klassi varade eluasemelaenul esimesel kahel aastal 0-protsendilist marginaali.