Sobiva laenu valimisel tuleb eeskätt lähtuda laenu eesmärgist: see on igasuguse finantskohustuse kõige tähtsam etapp. Kuivõrd igal laenul on kindlad tingimused, erinevad laenud üksteisest ka näiteks võimaliku laenusumma ja -perioodi poolest.
«Kuna teatud tüüpi kinnisvarale või maatükile pole erinevatel põhjustel võimalik kodulaenu taotleda, sobib näiteks maatüki ostuks, kuhu ei soovita veel maja püsti panna, hästi ideelaen. Seega on ideelaen paindlikum variant, sest ostja pole seotud näiteks kasutusloa tähtajaga, vaid saab ise otsustada, millal suvilat või maja ehitama hakkab,» tõi Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane näite. Samuti kasutatakse ideelaenu sageli olemasoleva kodu või suvila renoveerimiseks, kuuri ehitamiseks või mõneks muuks vajalikuks otstarbeks.
Rebase sõnul käsitletakse pangas igat taotlust individuaalselt ning selgitatakse välja, milline laenukohustus kliendi vajadustega kõige paremini sobib. «Kui soov on osta 50 000 eurot maksev suvila, siis konsultatsiooni käigus saab selgeks, kas sobivam lahendus konkreetse kinnisvara soetamiseks on idee- või kodulaen. Kuna laenud erinevad üksteisest ka omafinantseeringu poolest, tasub seda taotluse esitamisel kindlasti tähele panna,» märkis Rebane.
Kui sobiva laenu valik tekitab segadust, tasub pidada nõu konsultandiga ning teha selgeks eri laenudega seotud tingimused ja kohustused. «Kõige lihtsam on lähtuda vajaliku laenusumma suurusest ehk laenu alam- ja ülempiirist. Samuti oleks oluline välja selgitada ajahorisont ning veenduda, kas kliendiprofiil vastab tingimustele,» võttis ekspert teema kokku.