N, 30.11.2023

TARK TEADA ⟩ Kuidas toitu kauem värskena hoida?

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Toiduraiskamine on maailmas väga suur probleem, mis lisaks keskkonnakahjule avaldab väga suurt meie ka meie rahakotile. Mida teha, et külmkappi varutud toit kauem värskena püsiks?

Toitu külmikusse paigutades soovitab Samsungi kodumasinate tootekoolitaja Alari Pennar mõelda erinevatele aspektidele. Esiteks võib külmiku erinevates osades erineda temperatuur.

«Näiteks ust avades ja sulgedes pääseb jahedus välja ning soojus sisse. Ukse sees olevates riiulites tasub hoida asju, mis ei rikne kiiresti ja taluvad suuremat temperatuuri kõikumist,» soovitab Pennar. Näiteks on soovituslik ukseriiulites hoida kastmeid ja mahlasid. Väga tavapärane on Pennari sõnul näiteks see, et ukse sees hoitakse ka piima, mis võib temperatuuri kõikumise tõttu varakult rikneda. Piim tuleks asetada külmiku keskele.

Seejärel tuleks täita ülemine riiul näiteks valmistoitude ja toidujääkidega ning kõige kiiremini riknevad toidukaubad, piimatooted tuleks näiteks asetada keskmisele riiulile. «Mune tasub hoiustada samas karbis, millega nad poest osteti, sest seal säilivad nad kõige kauem, paneb Pennar südamele.

Tänapäeval on paljudel külmikutel ka eraldi funktsioon, mis aitab kogu külmikus hoida võimalikult ühtlast temperatuuri.

«Kindlasti tuleks eraldi hoida lihatooted, sealhulgas kala ning köögi- ja puuviljad. Liha asetada alumisele riiulile, kus on säilitamiseks piisavalt jahe ning köögi- ja puuviljad hoida eraldi sahtlis. Selles sahtlis on osadel külmkappidel võimalik õhuniiskust reguleerida ja mõnel külmkapil on ka mitu sahtlit erineva õhuniiskuse tasemega,» sõnab Pennar. Rohkem niiskust soovivad tema sõnul näiteks brokoli, kapsas, lillkapsas ja roheline sibul. Madalama niiskusega sahtlisse võiks panna seened, paprika, suvikõrvitsa ja puuviljad.

Siinjuures tuleb meeles pidada, et riknev vili ei puutuks kokku värske köögi- või puuviljaga, sest nii võivad ka värsked toiduained kiiremini rikneda.

Pennar soovitab lisaks pöörata tähelepanu toiduainete nähtavusele. «Läheneva riknemiskuupäevaga toidud asetada alati riiulil ettepoole, sest tagapool võivad need muidu märkamatuks jääda. Seega poest uusi asju ostes, tuleks need asetada tahapoole, et esmajoones tarbida vanemad toiduained ning sellega vähendada ka toidu raiskamist,» räägib Pennar.

Kui toiduained on paigutatud õigesti külmikusse, soovitab Pennar meeles pidada veel paari asjaolu. «Toiduainete säilitamisel on headeks sõpradeks suletavad karbid, nii ei kandu maitsed toitudelt üle ja bakterid ei pääse toidule ligi, hoides toiduained kauem värsked. Küll aga ei tohi külmikusse asetada sooja toitu, enne tuleb oodata selle jahtumist toatemperatuurini. Toidukraami varudes pidada ka meeles, et külmik ei tohiks olla liialt täis topitud. See suurendab energiakulu ning aega, et vajalikud toiduained maha jahutada,» valgustab ta.

Siin on loetelu toiduainetest, mis säilivad suurepäraselt nii toatemperatuuril kui ka oma originaalpakendis:

  • Sojakaste
  • Tsitruselised
  • Mesi
  • Kohviuba
  • Oliiviõli
  • Küüslauk
  • Õunad
  • Leib
  • Avokaadod
  • Basiilik
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles