AEG MUUTUSTEKS Tuntud piimapakk saab kauaoodatud uue korgi

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Alates tänasest võtab Tere oma liitrisel piimapakil kasutusele uue korgi, mis jääb peale avamist pakendi külge ning võimaldab nii keskkonda reostusest säästa.

Lähiajal hakatakse uut korgisüsteemi kasutama kõikidel joogipakenditel, mis tuleneb otseselt seadusest. Uue kinnitatud korgi Pure-TwistFlip on disaininud üks juhtivaid joogipakendite tarnijaid ning Tere pikaajaline partner Elopak.

«Uue korgisüsteemi peamine eesmärk on tagada, et korgid jõuaksid ringlusse ja mitte metsa või merre,» rääkis Tere ASi kestliku arengu juht Katrin Tamm. «Aastakümnete jooksul üle maailma läbi viidud rannapuhastuse aktsioonide käigus on selgunud, et ühed enim merevett reostavad esemed on pakendite korgid ja kaaned. Tere kaubamärgi alt väljastame aastas umbes 12 miljonit korki ehk 36,3 tonni plasti. See on hea materjal, mida ringlusse võtta. Kartongpakendid võetakse Eestis kenasti ringlusse ja kui kork kinnitub pakendi külge, on ka sel suurem tõenäosus ringlusse jõuda.»

Foto: Tere AS

Katrin Tamme sõnul muudab keskkonna hoidmine aina enam inimeste tarbimisharjumusi. «Avalikel üritustel oleme juba korduvkasutatavate nõudega üsna harjunud, kuigi sellega kaasneb ka väike ebamugavus. Ka pakendite keskkonnasõbralikumaks tegemisel peame olema tarbijana valmis muudatusteks,» märkis Tamm.

«Uue lahenduse valikul oli meie jaoks oluline, et uut korki peab olema ka lihtne käsitseda ja see peab korduvale avamisele ja sulgemisele hästi vastu pidama ega tohi lekkida. Oleme terves maailmas selle pakenditüübi puhul Elopaki testtehaseks ja lahenduse puhul sai määravaks näiteks see, et korgi kinnitusasukohta pakendil saab ise paika keerata ning see ei jää kallamisel segama – nii on hea toodet nii pakist välja valada kui ka sellest otse juua,» lisas Tamm.

Reostuse pidurdamiseks on Euroopa Liit asunud pakendite tootmist reguleerima. «SUP-direktiiv ehk ühekordse plasti direktiiv näeb ette, et 2024. aasta juulist peab kõikidel ELis toodetavatel kuni kolmeliitristel joogipakenditel olema kork kinnitatud pakendi külge,» selgitas Katrin Tamm. Tema sõnul on see omakorda seadnud suure surve alla tootjad ja pakendidisainerid, kes otsivad üha agaramalt toimivaid lahendusi, mis oleks samal ajal efektiivsed, ohutud ja lihtsasti juurutatavad ning mille kasutuselevõtt keskkonda ei koormaks.

Tagasi üles