Toidublogi kahvliga.ee autor Kadri Raig jagab vanakooli rasvapirukate retsepti.
RETSEPT ⟩ Vanakooli rasvapirukad maitsevad täpselt nagu lapsepõlves!
Kadri sõnul on rasvapirukatega omajagu mässamist, aga sellest kogusest saab umbes 30 pirukat ja potitäie puljongit veel pealekauba! «Täidist on nendes pirukates nende koguste juures ikka väga ohtralt, seega kui sina eelistad vähema täidisega pirukaid, siis võid koguseid pisut kohendada. Aga isegi kui täidist peaks üle jääma, siis see maitseb ka lihtsalt võileival või värske salatilehe sisse keeratuna imeliselt,» selgitab ta.
Täidise jaoks läheb vaja:
- 12 kanakoiba
- 1 suur porgand
- 2 sellerivart
- 2 keskmist sibulat
- 10 pipratera
- 2 loorberilehte
- Peotäis tilliõisikuid
- 5 vürtsitera
- Maitse järgi soola
- 50 g peenelt hakitud tilli
- 50 g peekonirasva jäta mõnest eelmisest peekonpiraadimisest alles (kui sul pole, ära muretse, vaid lisa lihtsalt rohkem puljongit)
- 50 g marineeritud sinepiseemneid (mul on endal marineeritud seemned, mille retsepti pole kirjas, võid asendada täisterasinepiga)
- Maitse järgi soola-pipart
Taina jaoks läheb vaja:
- 75 g võid
- 0,5 l piima
- 0,5 tl soola
- 1 tl suhkrut
- 700 g nisujahu
- 11 g kuivpärmi
- 1 l taimeõli praadimiseks
Juhtnöörid
Täidis (ja puljong)
- Pane kanakoivad külma veega suurde potti ja pane vesi keema. Keeda kaks minutit keskmisel kuumusel. Siis kalla kogu kupatus kraanikaussi ja loputa nii pott kui ka koivad külma veega korralikult puhtaks.
- Pane koivad potti tagasi, kata külma veega ning pane vesi taas keema. Koori puljongilt vahtu, kuni seda enam eriti ei teki. Seejärel lisa potti jämedalt tükeldatud porgand, seller, sibul, pipar, loorber, till, vürts ja pisut soola.
- Lase madalal kuumusel vähemalt 1,5 tundi podiseda (võib ka 2 tundi).
- Kurna puljong puhtasse potti ümber (seda saad hiljem teiste toitudega kasutada). Lase lihal pisut jahtuda ja seejärel puhasta liha luudelt. Jäta alles ka puljongis pehmeks keenud porgand, sibul ja seller.
- Kui liha on luudelt puhastatud, siis lase see koos porgandi, sibula ja selleriga hakklihamasinast läbi. Maitsesta hakitud tilli, peekonirasva, soola, puljongi (mahlasuse lisamiseks), pipra ja sinepiseemnetega. Sega korralikult ja maitse korduvalt. Soola-pipart tasub pigem ohtralt lisada, sest magedad pirukad ei meeldi kellelegi.
Tainas
- Sulata väikses potis või, seejärel lisa potti piim ja kuumuta umbes 42 kraadini (see on natuke soojem kui käetemperatuur, aga võimalusel kasuta termomeetrit).
- Sega kausis kokku jahu, kuivpärm, sool ja suhkur.
- Kui piim on õigel temperatuuril, siis kalla see kuivainete juurde, sega läbi ning sõtku, kuni tainas enam-vähem käte küljest lahti lööb. Kitchen Aidiga kulub u 5–6 minutit. Tainas peab olema pigem pehme, sest ka pirukad on siis pehmed.
- Kata tainakauss kaanega ja jäta umbes tunniks kerkima (sooja ilmaga läheb kiiremini), kuni tainas on umbes kahekordistunud.
Lõppakord
- Jaota kerkinud tainas kolmekümneks enam-vähem võrdseks tainapallliks (iga pall nii umbes 42 g) – nii saad hiljem ühesuurused pirukad.
- Vajuta üks tainapall kergelt jahuste käte vahel õhukeseks lapikuks kettaks, maksimaalselt võiks see olla 2 mm paks. Tõsta tainaketta keskele suur supilusikatäis täidist, suru taina ääred omavahel tugevalt kokku (loomulikult võid kasutada ka muid voltimistehnikaid, kui teistsuguse kujuga pirukaid eelistad). Hoia volditud pirukaid kergelt jahusel pinnal, et nad sinna kinni ei kleepuks.
- Kuumuta suure kõrgete äärtega pannis õli. See on saavutanud õige temperatuuri, kui sinna visatud väike tainatükk kohe särisema hakkab, aga ära ei kõrbe. Minu 9 kuumusastmega pliidil kasutasin 6. astet.
- Küpseta pirukaid osade kaupa (ligi 6 pirukat ühekorraga) mõlemalt küljelt umbes 3 minutit, kuni need on kaunilt pruunikad ja tainas on läbi küpsenud. Seejärel tõsta köögipaberile nõrguma.
- Kõige paremad on pirukad kuumana, aga maitsevad hästi ka jahtunult või isegi ahjus soendatuna pärast sügavkülmutamist. Puljongit sobib kenasti pirukate kõrvale serveerida.