R, 1.12.2023

PÜHADEMÖLLUKS VALMIS? ⟩ Sisekujundaja laob letti tänavused jõulutrendid

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments
Jõulude ajal ei saa punasest üle ega ümber.
Jõulude ajal ei saa punasest üle ega ümber. Foto: Ikea

Paljud inimesed asuvad juba novembris oma kodusid pühadeks kaunistama, et jõulurõõm võimalikult kaua kestaks. Millised on aga tänavused põhitrendid ning mida teha, kui need kohe üldse ei kõneta?

Peagi saabub taas aeg, kui kodu täitub kõigega, mis teeb aasta pimedama osa mõnusamaks ja loob pühademeeleolu. Sisekujundaja tutvustab kolme selle aasta olulisimat jõulutrendi ja jagab nõuandeid, kuidas neid oma kodus kasutada, et need pakuksid rõõmu nii endale kui ka külalistele.

Sel pühadeajal valitsevad julged toonid ja loodusest inspireeritud kaunistused. Kolme peamise jõulutrendi seast leiab särtsaka punase, uutmoodi maaläheduse ja looduslikud kaunistused.

Särtsakas punane

Jõulude ajal ei saa punasest üle ega ümber ning ka sel aastal on sisekujunduses seda värvi palju näha, ehkki tavapärasest minimalistlikumas võtmes. Algaval pühadehooajal on punane peamiselt kasutusel neutraalseid toone täiendava sooja aktsendina. Samuti sobib see kokku graafiliste trükistega, mis on inspireeritud loodusest, maalähedastest toonidest ja looduslikest materjalidest.

Kuidas seda kodus kasutada?

Mõtle kõigepealt ruumi üldilmele ja sellele, kuidas lisada punaseid aktsente nii et tulemus jääks harmooniline. Üks tüüpvigu, mida kodu kaunistades kiputakse tegema, on see, et kõike saab liiga palju: täiendades kaunistuste, lauanõude, toitude ja värvide küllust veel punaste detailidega, võib tulemus silme eest kirjuks võtta. Seega soovides lisada kodule punast värvi, kasuta neid neutraalses keskkonnas ja mitmes kohas – punased ehted jõulukuusel, punased salvrätid või taldrikud jõululaual, punased padjakatted ja pleed diivanil jne. «Kui jõulukuusk ja lauakaunistused omavahel kokku sobivad, on tulemus maitsekas,» kinnitab IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro.

Uutmoodi maalähedus

Maalähedastes toonides jõulukaunistused on populaarsed olnud juba mõnda aega, kuid selle aasta stiil erineb varasematest – see on ühtaegu klassikaline ja moodne ning tõstab fookusesse kvaliteetse käsitöö ja looduslikud tekstuurid. Valgete, soojade neutraalsete ja sügavate maalähedaste toonide segu loob lõõgastava ja kutsuva meeleolu. «Uues võtmes maalähedust iseloomustavad kvaliteetsed looduslikud materjalid, Rootsi rahvakunstist inspireeritud käsitöö ja sealsetele maakodudele omased soojad toonid. Kõik see kokku teeb kodust mõnusalt hubase koha, kus vaim puhkab,» ütles sisekujundaja.

Kuidas seda kodus kasutada?

Kui soovid kodus algavaks pühadehooajaks hubasust luua, varu tikitud padjakatteid, pehmeid villaseid pleede ja käsitsi punutud korve. Või kata laud traditsioonilises stiilis nõude ja söögiriistade ning Rootsi rahvakunstist värve ja motiive laenavate käsitöötekstiilidega.

Looduse ilu toas

Looduslikud kaunistused on aasta-aastalt üha populaarsemad. Naturaalsed materjalid, näiteks vill, puuvill, kivikeraamika ja puit teevad kodu hubasemaks ning muutuvad ajapikku ainult kaunimaks.

Kuidas seda kodus kasutada?

«Selles stiilis kaunistamisel tulevad appi käsitsi valmistatud dekoratsioonid. Loodust saab tuppa tuua roheluse, naturaalsete materjalide ja leidudega loodusest – näiteks võib kaunistustena kasutada männikäbisid. Kui eelistad looduslähedast stiili, vali kuuseehted, mis on valmistatud õlgedest, tekstiilist või paberist, või riputa kuusele hoopis piparkoogid,» selgitas Castro.

Kaunista oma stiilis

«Iga kodu pühadeaegsed kaunistused võiksid olla just selle kodu nägu. Trende võiks jälgida peamiselt siis, kui mõni neist tõeliselt kõnetab. Lihtsalt katseta ja näita julgelt oma kodu isikupära. Sama vabalt ja loovalt võib läheneda ka pühadelaua katmisele – sobita ammused lemmikud kokku uute lauanõude, kaunistuste ja jõuluehetega ning leia stiil, mis on sama ainulaadne kui ülejäänud kodu,» tõi Castro välja. 

Veel soovitab Castro peale pühade järel kaunistuste mahavõtmist need kohe ka ära sorteerida ja otsustada, mis tuleks alles jätta, ära anda, parandada, uuesti kasutada või millised uued detailid võiksid olemasolevatega kokku sobida. Lisaks tuleks veenduda, et kõik valgusketid töötavad, ja mõelda sellele, kas need võiks energiatõhusamate vastu välja vahetada.

Loe ka: Kuna võib kuusepuu tuppa tuua?

«Kui kätte on jõudnud aasta pimedaim aeg, ei loo miski hubasemat olemist kui sumedad soojad tulukesed. Neist tarbivad kõige vähem energiat LED-vanikud ja pirnid. LED-lambid kestavad kauem ja tarbivad vähem energiat kui hõõglambid. Keskmine terve ööpäeva põlev 250-luumenine LED-lamp tarbib kuus vaid 1,31 kWh, mis tähendab, et olenevalt teenusepakkuja tariifidest kulub sellele vaid mõnikümmend senti,» sõnas Castro.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles