Ei jaksa enam lund lükata? Loe, mida teha, kui lumelabidast jääb väheks (1)

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Lume lükkamine on koormav, seda eriti, kui teha seda viis kuud järjest. Õnneks leidub alternatiive, mis selle töö tunduvalt lihtsamaks muudavad.

Talvine lumeuputus esitab majapidamistele, korteriühistutele ning ettevõtetele iga-aastaselt väljakutse, kuidas võimalikult kiiresti ja efektiivselt alla sadav lumi teedelt, hoovist ja parklast ära koristada. Labida asemel haaratakse üha enam võimsamate abimeeste järele. Eksperdid räägivad, millistel juhtudel võiks kasu olla lumepuhurist või ATV-st.

«Lumepuhurite kasutus tavamajapidamistes on kasvav trend, kuna turule on tulnud väiksemaid ja taskukohasemaid mudeleid, mis sobivad väga hästi eramajapidamistele. Kasu on neist kõikjal, kus on vajadus sügava lumevaba pinna järele, näiteks jalgrajad, autoparklad, terrassid,» sõnas Kesko Senukai Eesti turundusjuht Kristina Kovalkova.

Ta nendib, et lumepuhurid säästavad kindlasti ka energiat ja aega, mis kulub lume käsitsi kühveldamisele.

Kovalkova sõnul sobib väiksematele eramutele ja korteriühistutele, kus on vaid jalgrada või terrass, väiksemad kuni 30 cm laiused elektri- või akutoitel töötavad masinad. «Kui on vaja puhastada juba parkimisplatsi või pikemat sissesõiduteed, siis tuleks vaadata vähemalt 50 cm laiust masinat. Oma töö teevad nad kõik ära, küsimus on pigem selles kui kiiresti,» lausus Kovalkova.

Ta usub, et lumepuhuriga saab hakkama igaüks, kuid labidavaeva võiks see vähendada eelkõige vanematel inimestel. «Neile on aku- või elektritoitel masin igati jõukohane ning kergendab lumekoristusvaeva märkimisväärselt,» lisas Kovalkova. Lumepuhurite hinnad algavad 200 eurost.

ATV-sid ostetakse kõige rohkem just talveperioodil

«ATV on Eesti tarbija majapidamises muutunud väga tarvilikuks abivahendiks. Eesti majaomanikud ja ettevõtete juhtkonnad näevad esimese efektiivse abilisena lumekoristusel just lumesahaga ATV-d,» sõnas mototehnikat müüva Velt Motocenteri asutaja Hanno Velt. Ta lisas, et Transpordiameti registri andmetel on kõige hoogsam ATV-de soetamise aeg just november, detsember ja jaanuar.

Velt rõhutas, et ATV-ga saavad lumelükkamisega hakkama kõik, seejuures ka noorukid ja eakad. «Tavapäraselt teeme esindustes esmase koolituse, kuidas ATV-ga sõita ning seda käsitleda. Näitame ära kõik nüansid, kuidas käiku vahetada, sahka vintsnupust üles-alla liigutada ning tagurdada. Juhul, kui sel hetkel on ka lumi maas, siis saab proovida ka lume lükkamist. Peamine, et ükskõik, kes lund koristab, kannaks turvavarustust ehk kiivrit ning arvestaks, et ATV on siiski mootorsõiduk ning juhtima peab vastavalt oma võimetele,» lausus Hanno Velt.

Velti sõnul on ATV populaarne eelkõige oma mitmekülgse kasutatavuse tõttu ning peamisteks ostjateks on nii eraisikud kui ettevõtted, kes pakuvad hooldusteenust. «ATV soetatakse ikkagi töömasinaks ja mitmeteks aastateks. Suvehooajal saab ATV-ga hooldada hoovi või ettevõtte territooriumi ning rakendada erinevate tööde teostamisel. Lumehooajal saab lisada ATV-le saha ning kasutada lumemöllu likvideerimisel, mis viimastel aastatel on ka üha populaarsemaks muutunud,» sõnas Velt.

Lisaks kasutatakse talvel ATV-d ka väiksemate küttepuude metsast välja vedamiseks, käiakse jahil või loomadele sööta viimas ja matkatakse looduses spetsiaalselt selleks ettenähtud RMK aladel.

ATV on hea mõte alates 100 ruutmeetrisest õuealast

Hanno Velti sõnul tasuks lumesahaga ATV peale mõelda hoovi- või sissesõidutee puhul, mis on üle 100 ruutmeetri. «Kõikidel õuealadel, mis vajavad lumekoristust ning on üle 100 ruutmeetru, on ATV-st palju abi. Näiteks 150 meetrist sissesõiduteed lumevabana hoida on paras väljakutse,» lisas Velt.

Kui ATV on majapidamises juba olemas, siis saab sellele osta eraldi lumesaha. Lumesahka saab kinnitada kõikidele ATV-dele, kuid seejuures on oluline jälgida, et kinnitusadapter ja vints on konkreetsele margile ja mudelile sobiv. «Lumesaha valikul tasub arvestada ka tee eripäradega. Näiteks, kui on väga kitsas tee, siis sobib paremini V-kujuline sahk, mille tiiva nurka saab muuta ehk valida, kas paigutada sahk viltu ühele või teisele poole, vastavalt kuhu lund soovitakse lükata. Kui tee on laiem, siis on olemas ka sahad, mille «labidas» on üks terve kaarjas sahk,» kirjeldas Velt. Lumesaha ja kinnituskomplekti hinnad algavad 500-st eurost.

Kui ATV-d veel majapidamises ei ole, siis tuleks kõigepealt läbi mõelda, kas masinat kasutatakse ainult talveperioodil lumekoristuseks või plaanitakse sellega teha ka raskemaid töid ja veoseid. «Kui on soov raskemaid veoseid vedada, siis on ka ATV mass oluline, et survejõud pinnasesse oleks toekam ja rattad ei hakkaks ringi kaapima. Samuti tuleb arvestada mootori võimsusega. 450cc või 520cc mudel teeb lumelükkamisel suurepäraselt oma töö ära, kuid laiema jõudluse puhul tasub mõelda V2 650cc peale,» selgitas Hanno Velt.

Inbanki partnerkanali juht Birgit Listmanni sõnul kulub lumekoristusele talveperioodil märkimisväärselt aega ja energiat, mistõttu on mõistetav, et sellele otsitakse mugavamat lahendust.

«Talveperioodi alguses lükkavad pea kõik lund hea meelega, kuid talve edenedes võib muutuda see küllaltki tülikaks kohustuseks. Tänapäeva tehnoloogia pakub mitmekülgseid alternatiive lumelabidale ja füüsilisele tööle. Oluline on, et mõeldakse enda jaoks läbi, milline vahend on majapidamises kõige otstarbekam, ning ostu ei tehtaks ainult esmase emotsiooni najalt,» lausus Listmann.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles