Kuna pühad on ukse ees ja kinkide hulgast leiab ka küünlaid, siis on kasulik teada, kuidas neid õigesti põletada ja mis põhjusel võis videos nähtud küünal puruneda.
«Heli oli selline, nagu lambipirn plahvataks. Päris tugev ja ehmatav oli,» räägib TikToki video autor ja lisab, et küünal oli purunemise hetkeks põlenud umbes tunnike või kaks.
Videol on näha ainult suuremaid tahmaseid tükke, kuid väiksemaid klaasitükke lendas ka laua alla. Ja küünal ise oli olnud väga kuum. Nii mõnigi juhtis video all kommentaariumis tähelepanu sellele, et küünaldel on kindel aeg, kui kaua need järjest võivad põleda. Selgub, et see polegi müüt.
Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Tuuli Taavet ütleb, et iga kord, kui hakkad küünalt süütama, tuleks enne selle tahti pisut lõigata. Nii ei hakka küünal tahmama, ei aja musta tossu välja ega muutu ebakorrapäraseks. «Küünla ebakorrapäraseks muutumisel võib küünlataht ühele poole ära vajuda ning muuta näiteks klaasist ümbrise väga kuumaks. Mistõttu võibki see ühel hetkel puruneda,» selgitab Taavet.
Tavapäraselt on soovituslik küünalde põletamise aeg kolm kuni neli tundi. Vastav märge on nii mõnegi küünla põhja all kirjas. Tarbija ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) tooteohutuse talituse juhataja Jana Baljutis-Kütt ütleb, et varem ei ole TTJA-le sarnaste juhtumite kohta vihjeid laekunud.
Küünlaklaasi purunemise võis tema sõnul põhjustada üks kolmest tegurist: