Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

PURUNEMISOHT 7 kasulikku nippi, et külm torusid ära ei võtaks

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Seoses ilmade külmenemisega suureneb tõenäosus veetorude külmumiseks. Kõige ohtlikum periood, mil tuleks torude külmumisele erilist tähelepanu pöörata, on ilmamuutuse aeg, kui pärast külmalainet järgneb õhutemperatuuri tõus.

Torustiku pinnal olev kondenseerunud vesi soodustab temperatuuri tõustes toru sisepinna ja torus oleva vee jahtumist. Analoogne protsess toimub ka maapinnaga sulaperioodil ning külmumisoht jätkub. Sulaperioodil, mil maapinnale tekkib sulanud lumest veekiht, võib maapinna külmumise piir veelgi alaneda. See tähendab, et kui näiteks käreda külmaga oli maapinna külmumispiir umbes 1,10 meetrit, siis peale sula on see juba 10 sentimeetrit sügavam ehk 1,20 meetri sügavusel.

Torustike külmumisest ning sulatamisvõimalustest tõi Eesti Vee-ettevõtete Liit välja peamised näpunäited:

  • Maakodudes ja muudes hoonetes, mida ei kasutata iga päev (ei köeta ega kasutata vett), kontrolli üle, et maakraan või pump kaevus oleksid suletud ning torustik veest tühjendatud (sh veeboiler, WC-poti loputuskast ja äravool, kraanikausi äravool ja muud veesõlmed).
  • Kasutuses olevates hoonetes vaata üle kogu veetorustik ja veendu, et külm ei pääseks torustikule ligi. Soojusta torustik seal, kus see võib olla mõjutatud välistemperatuurist.
  • Arvesta ka niiskuse ja tõmbetuultega. Niiskus vähendab soojapidavust ja tõmbetuuled kiirendavad torustike külmumist. Seepärast vaata üle, et keldrite aknad ja uksed oleksid korralikult suletud ning vajadusel tihendatud soojakindlamaks.
  • Pea meeles, et ka veearvesti ei tohi jääda külma kätte, kuna külm kahjustab veearvesti töökindlust. Veearvestit ümbritsev temperatuur ei tohi langeda alla kahe soojakraadi.
  • Kui torustik on juba külmumas ja seda pole võimalik kohese soojustada, võib lühiajalise abinõuna jätta veekraani pisut lahti, et torustikus toimuks vee liikumine, mis vähendab torustiku läbikülmumise kiirust. Tegemist on lühiajalise hädaabinõuga!
  • Kui torustik on juba külmunud, tuleb tuvastada koht, kust külm on torustikule ligi pääsenud. Kui tegemist ei ole ulatusliku läbikülmumisega, alusta ohutute vahenditega aeglaselt torustiku soojendamist. Näiteks on selleks sobiv vahend soojapuhur. Tasub siiski olla ettevaatlik, sest jää paisub sulades ja võib põhjustada toru purunemist.
  • Kui torustiku külmumine on ulatuslik, pöördu abi saamiseks torutöid teostava ettevõtte poole.
Tagasi üles