NUPP TÖÖLE Eesti toidukoolitaja jagab kasulikke nippe köögis säästlikult majandamiseks

Kodu.postimees.ee
Copy
Liina Karron.
Liina Karron. Foto: Konstantin Sednev/Postimees Grupp

Kallinenud toiduhinnad panevad inimesi veel enam tähelepanu pöörama sellele, kuhu nende raha kulub. Mida täpselt tähendab «parim enne» märgis, kuidas koostada nädalamenüüd ning kui kaua säilib liha sügavkülmas?

Toidukoolitaja, kokaraamatute autor ja Prisma Konto arendusjuht Liina Karron jagas Eesti suurimas rahatarkuse grupis Kogumispäevik nõuandeid, kuidas toiduga nutikalt majandada. Swedbanki finantshariduse valdkonnajuht Grete Koho koondas ta peamised nipid kokku.

Nädalamenüü koostamine

Raha aitab kokku hoida juba see, kui paned kokku nädalamenüü ja valmistad selle järgi toite. Juhul kui oled plaanid ära teinud, aga märkad poes soodustusega tooteid, soovitab Liina need siiski ära osta ning panna kodus sügavkülma. «Mina ostan poes pakkumises olevaid tooteid peamiselt siis, kui saan neid järgmisteks toidukordadeks ootele panna. Samas püüan hoiduda liigsest asjade kokku kuhjamisest. Ka see on lisakulu, kui pärast avastad, et mõni toiduaine on kappi ununenud ja pahaks läinud,» lisas ta.

Mitme päeva toitu kokates soovitab ta korraga valmis teha ühe peamise toidu, mõne liha või kala. Järgmistel päevadel saab seda lisandeid varieerides või teistes roogades ära kasutada. Lisaks saab osa ette tehtud toidust panna sügavkülma.

«Ma teen niiviisi näiteks suure vormitäie lasanjet, lõikan siis sellest enamiku portsudeks ja panen sügavkülma ootele. Lasanje läheb mu meelest ajaga isegi paremaks,» sõnas Liina.

Toitude säilitamine

Kui kodus ei ole jahedat sahvriruumi, siis tasub küüslaugu, sibula ja teiste selliste aedviljade säilitamiseks leida kuiv ja toasoe koht. Näiteks korvi sees köögis või nn patsis üles riputatuna. Siiski tasub meeles pidada, et kevade poole kipub küüslauk veidi tohletama ja sibul võib samuti pehmeks minna. Seetõttu ei tasu koju liiga suurt varu koguda.

Korteris on kartulite säilitamiseks parim koht külmiku juurviljasahtel. «Keskküttega tuba on neile liiga soe, rõdul võivad need külma saada. Kartuleid võiks säilitada lahtiselt või paberkotis, mitte poest toodud kilekotis,» rääkis ta. Oma majas elades on aga kindlasti jahedaid ja hämaraid nurgakesi rohkem ning siis ei pea kartuleid tingimata külmikus hoidma.

Kergesti riknevaid toite on hea säilitada ka sügavkülmas. Näiteks hakkliha saab väga hästi sügavkülmas hoida ning siis sobival ajal üles sulatada. Küll aga tasub enne ostmist veenduda, et hakkliha on värske välimusega (ergas punane, mitte hallikas), eriti kui ostetud on viimase säilivuskuupäevaga hakkliha. Samuti tuleb viimase kuupäevaga liha sügavkülma panna võimalikult kiiresti.

Hakkliha sügavkülmas säilitades tasub teada ka seda, et liha maitseomadused võivad seal muutuda. Maitse muutumine sõltub hakkliha rasvasisaldusest.

«Mida rasvasem hakkliha, näiteks sea- või lambahakkliha, seda kiiremini rääsub selles olev rasv ja see kajastub ka hiljem toidu maitses. Taine hakkliha, näiteks kana-, kalkuni- või veisehakkliha, säilitab sügavkülmas maitseomadused kauem,» sõnas Liina. Siiski ei tasuks hakkliha sügavkülmas hoida üle kahe (rasvasem) kuni nelja kuu (taisem).

Hakkliha sulata anumasse asetatuna külmikus ning pärast sulamist kasuta kohe toiduks. Ära seda mingil juhul uuesti külmuta.

Muud nõuanded ja nipid

Märgistus «parim enne» näitab, mis ajani garanteerib tootja selle toote kvaliteedi. Seega ei tähenda see automaatselt, et toode peaks prügikasti rändama. Näiteks sool või suhkur ei kaota maitseomadusi ka aastaid pärast selle kuupäeva möödumist. Kuivainetel tuleb ise kvaliteeti kontrollida. Kõvade kuivainetega (näiteks riis, tatar, pasta, kruubid-tangud, oad-läätsed) võib olla muretum.

«Igasuguste helveste ja jahude puhul vaatan üle läinud kuupäeva korral enne kasutamist kriitilise pilguga, ega neis «elu» ei paista. Jahuputukaid ei pruugi esmapilgul märgata, aga teinekord võib tekkida omamoodi võrgustik,» rääkis Liina. Siis peab tooted ära viskama. Munad säilivad üldiselt kolm kuni viis nädalat.

Munade värskuse kontrollimiseks oli Liina kolm lihtsat nippi:

  • veekatse: värske muna vajub veenõus põhja, vanem muna jääb pinnale hulpima;
  • loksuta: värske muna tundub loksutades raskem, kompaktsem, vanem muna inertsem (see tahab muidugi kogemust ja käetunnetust);
  • kokates löö kahtlusalune muna enne eraldi väikesesse tassi või kaussi ja vaata-nuusuta. Kehva muna tunned kohe lõhnast ära.

Külmikus ja kapis tasub toiduaineid hoida nende säilivusest lähtudes. Lühema, peatselt kätte jõudva tähtajaga tooted aseta ettepoole, et need teiste taha ei ununeks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles