AEG MUUTUSEKS Eesti kinnisvaraekspert nimetab hetke kõige suurema turupiduri

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Eesti kinnisvaraekspert usub, et viimase aja tehingud jäävad toppama just selle teguri taha. 

Eesti 17 suurema linna korterite keskmist tehinguhinda kajastav Pindi Indeks tõusis märtsis protsendi võrra ning jäi pidama hinnatasemel 2191 eurot ruutmeetri kohta. Veebruaris oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel 2170 eurot ruutmeetri kohta.

Kui veebruaris tehti indeksilinnades kokku 1025 korteriomandi tehingut, siis märtsis oli tehingute arv 1053.

Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman ütles, et viimasel ajal jäävad tehingud toppama enam mitte ostjate ebakindluse, vaid ostjate ja müüjate ootuste erinevuste tõttu.

«Müüjad eeldavad, et hinnad on nagu kaks aastat tagasi, ostjate arvamus on oma rahakotti vaadates veidi teistsugune. Need varaomanikud, kes soovivad aga kiiret tehingut, saavad selle, lihtsalt hinda tuleb korrigeerida. Üldiselt on see hea märk, et asi hakkab taanduma eelkõige hinnale, mitte varem maad võtnud üleüldisele mustale masendusele,»  sõnas Sooman.

Võrreldes varasema hinnatipuga detsembris 2023 on indeks 19 protsenti madalam. Olgu märgitud, et mõne kuu tagune statistiline hinnarekord tehti kallite uusarenduste tehingute ühte kuusse sattumise tõttu. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 eurot ruutmeetri kohta) on Pindi Indeks 251 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui 20 aastase ajaloo.

Tagasi üles