Sel kevadel on näiteks Muhu vallas Tusti külas varastatud talu kinnistult küttepuid ja tekitatud kahju üle kahesaja euro ning Jõgeva vallas asuvalt kinnistult varastatud alumiiniumist esemeid, mille väärtus on samas suurusjärgus.
G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala rõhutab, et suurima turvalisuse tagamiseks tuleb panna väärtuslikud asjad kinnisesse hoonesse, mis on turvatud valvesüsteemiga – vaid nii oled teinud kõik endast oleneva oma vara kaitsmiseks. Ja peale hinnaliste grillide ja muruniidukite tuleks ära panna ka redelid, labidad ja muu taoline «kola».
Pererahva silmis ei pruugi hoovis vedelev labidas või raudkang olla midagi erilist, kuid need võivad vargale osutuda kasulikeks tööriistadeks, millega samm edasi astuda. Turvaekspert toob selle kinnitamiseks paar näidet. «Seinale toetuvat redelit mööda võib pätt pääseda teisele korrusele. Ja kui maja uks on lukus, kuid kuuriuks lahti ja seal vedeleb raudkang, võib see olla piisav tööriist, et majja sisse murda,» nendib ta.
Põhja prefektuuri Ida-Harju jaoskonna menetlustalituse juht Inna Toater möönab samuti, et varastatakse kõike, mis on nii-öelda ripakil ja väärtuslik ning mida saab vähese vaevaga kaasa haarata. «Me ei soovita hoovides hoida jalgrattaid, kalleid grille või aiatööriistu,» loetleb ta. «Need tuleks panna lukustatavasse garaaži või panipaika.»
Kuidas vargad eemal hoida?
Valgustus! Hoovi või vähemalt ukse ette tuleks paigaldada valgustus. See muudab varga jaoks tegutsemise ebamugavamaks.