«Meie jaoks nii loomuliku pideva puhta kraaniveega varustamise taga peituvad keerukad puhastus- ja jaotusprotsessid ning põhjendamatu kraanivee raiskamine võib ohtu seada vee jätkumise kõigi tarbijate jaoks.» Tallinna Vee veekvaliteedi juhi Kristiina Sooviku sõnul näitas juba möödunud nädalavahetus, et veetarbimine kasvab suviste ilmade korral tuntavalt.
Esimene suvesoojade ilmadega nädalavahetus tõi mõnes piirkonnas kaasa lausa 25 protsenti veetarbimise kasvu. Eriti rohkelt vett kulus Nõmmel ja teistes eramajade ja aedadega piirkondades,» ütles Soovik ja selgitas, et veetarbimise kasv tulenes eelkõige aedade kastmisest, aga ka suvehooajaks valmistumisest.
«Täideti basseine ja veekogumisnõusid, tehti suvehooaega ettevalmistavaid korrastustöid, näiteks pesti aiamööblit, aknaid ja terrasse,» tõi ta välja.
Et väärtuslikku kraanivett säästa ja veearvetelt raha kokku hoida, tasub oma aia või murulapi eest hoolitsedes järgida säästliku veetarbimise soovitusi.
Kasta taimi varahommikul või hilisõhtul
Kastes taimi ajal, mil õhutemperatuur on madalam ja päike ei paista taimedele otse peale, väldid vee kiiret aurustumist. Vett kulub vähem, aga taimed saavad vajaliku niisutuse kätte.
Püüa kasta taimede juuri, mitte lehti
Kastes taimede juuri, aurustub vesi aeglasemalt. Nii jõuab rohkem vett läbi mulla taimejuurteni, pakkudes niisutust pikemaks ajaks.
Väldi muru liiga madalaks niitmist
Kõrgem muru aitab mulda varjutada ning takistab vee liiga kiiret aurustumist. Lisaks on kõrgema muru või heinaga kohad heaks elupaigaks liblikatele ja putukatele.