VARGAJÕUGUD RÜNDAVAD 3 kasulikku nippi, et nad eemale hoida (1)

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Turvafirma Viking Security hoiatab, et viimase paari päeva jooksul on sagenenud Tallinna ümbruses hoovist varastamise ja koju sissemurdmise teated. Turvakaameratesse jäänud vargad tegutsevad grupis ning näivad olevat kogenud. Kolm igaühele jõukohast sammu vähendavad koju sissemurdmise riski aga oluliselt.

Häirekeskuse juhi Ergo Oolupi sõnul on vargused Eestis üleüldse viimasel ajal kahjuks märgatavalt sagenenud.

«Tuleb ka rõhutada, et ettekujutus, nagu elumaja eest või muust käidavast kohast ei varastataks, on ohtlik müüt. Vargad liiguvad just seal, kus on rohkem inimesi, see pakub anonüümsust ja lubab kergemini välja mõelda legendi, miks seal ollakse,» selgitas asjatundja.

Turvafirma häirekeskuse juhi sõnul on sel nädalal Tallinna piirkonnas proovitud varastada hoovidest ja lukustamata panipaikadest rattaid, samuti tungitud ust lõhkudes majja sisse.

«Paraku tuleb arvestada, et varguste suur hulk ja varaste teinekord ka piiriülene tegevus muudavad varastatud koduste esemete tagasisaamise pigem vähetõenäoliseks. Nii on see kõikjal Euroopas. Rõhuda tasub varguste ennetamisele ja varaste heidutamisele,» ütles Oolup ja andis selleks kolm konkreetset soovitust.

Võta vargalt kattevari – pane üles lihtsad informeerivad sildid

Varga kogu n-ö äriplaan on üles ehitatud sellele, et teda ei kahtlustata ega takistata. Enamik vargaid ei ole valmis kasutama jõudu ning jätavad avastamise korral varguse katki.

Takistamise vältimiseks on vargal alati valmis mõeldud lugu, kuidas vajadusel selgitada, kes ta on ja miks ta seal viibib. Tüüpilised vastused on näiteks, et eksiti ära või tahetakse minna kellelegi külla.

Aga kui panipaik või rataste hoiuruum on selgelt tähistatud vastava sildiga, siis kukub selline legend kokku – sildi «Abiruum aluse ukse lõgistamist ei saa põhjendada jutuga sellest, et tuldi Jüri sünnipäevale.

Kui trepikojas või õuel on videovalve, tasub sellest ka vastava sildiga teada anda. Turvakaamera peabki olema nähtav ja selle olemasolu tuntav.

Valvesüsteem peab takistama ja peletama

Mõne sellenädalase juhtumi puhul varastati rattaid lukustamata panipaigast. Pahatihti jäetaksegi lukustatavad väravad ja uksed mugavusest ööseks lukust lahti. Seda tasub vältida. Saadaval on ka nutikodu lahendusi, kus elektrooniline lukk sulgub määratud kellaajal ise.

Elektroonilise turvasüsteemi puhul tasub eelistada lahendusi, mis lubamatu liikumise tuvastamisel käivitavad ereda valguse ja annavad ka helisignaali. Varast tuleb (lisaks häirekeskuse teavitamisele) ehmatada ning panna tema tegevus sõna otseses mõttes rambivalgusse ja suure kella külge. See suurendab tõenäosust, et vargus jääb katki ja kahju tekitamata.

Professionaali pilk: hea nõu ja heidutus korraga

Tuleb arvestada, et strateegiliselt tegutsevate elukutseliste varaste kõrval on arvestatav hulk vargaid ka sõltlased, kes ei pruugi isegi oma tegudest lõpuni aru saada. On oht, et kuigi varguskatse on ettevaatusabinõude tõttu selgelt määratud luhtuma, proovib sedalaadi varas siiski, tekitades kahju nii endale kui ohvrile.

Üks viis ka selliste varguskatsete tõenäosust vähendada on korraldada piirkonda n-ö ennetav turvapatrull. Kogenud spetsialistid sõidavad nii õhtusel ajal (mil seda on näha, sh võimalikele n-ö luuret tegevatele varastele) kui öösel asumist läbi, tuvastavad kahtlasi isikuid, samuti annavad inimestele nõu, kui märkavad lahtijäetud uksi või muid ilmselgeid hooletusvigu.

Ergo Oolup toonitas, et varguste ennetamisele tasub rõhuda ka seetõttu, et varastatud asjadest veel raskem on tagasi saada turvatunnet.

«Kodu me ei vaheta just sageli ja sellised halvad kogemused jäävad meelde. Asjal on ka puhtmajanduslik pool, sest niimoodi hoiate ja kasvatate oma kinnisvara väärtust. Tasub teha naabritega ja näiteks asumiseltsis koostööd, et muuta oma kant varastele tülikaks,» soovitas ta.

Tagasi üles