Elektrilevi ohutusekspert Raivo Oras soovitab ruuteritest lahti ühendada interneti andmesidekaablid ja vanemate televiisorite antennikaablid, sest ülepinge liigub väga edukalt ka mööda nõrkvoolukaableid. Kui äike on juba kohal, tasub Orase sõnul ohutuse tagamiseks teha korteris või majas vooluringid täielikult pingetuks, lülitades välja peakaitsme või kaitselahutuslüliti.
Samamoodi ei ole äikese ajal mõistlik seadmeid laadida. «Enim ohustatud on just kõik toiteplokkide ja laadijatega elektriseadmed,» ütleb Oras.
Lisaks seadmete kaitsmisele on loomulikult kõige tähtsam, et inimene ka ennast välgu eest hoiaks. «Väljas olles ei tohi viibida puude, elektrimastide ja liinide läheduses, samuti ei tohi äikese ajal väljas joosta. Isegi lahtise akna peal äikest vaadata on ohtlik. Välku lüües ei tohi ka ahju tuld teha ja dušši all käia,» ütleb Oras.
Kindluse annab kodukindlustus
Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Liina Laksi sõnul tekitab äike igal aastal inimestele arvestatavat rahalist kahju. «Swedbanki kodukindlustus hüvitab loodusõnnetuse tagajärjel, kaasa arvatud äikesest ja elektripinge kõikumisest tingitud kahjud,» sõnab Laks.
Tänapäeva kodudes on aina rohkem elektroonikat, mille parandamine või asendamine võib väga kalliks minna. «Ühes eelmise aasta juhtumis, kui äike lõi sisse maja elektrisüsteemi ja selle tagajärjel sai kahjustada päikeseelektrijaama, värava- ja garaažiukse ning mullivanni elektroonika, hüvitas Swedbank kahjusid ligi 8000 euro väärtuses,» tõi Laks näite.
Teisel juhul lõi äike maja korstnasse. «Selle tagajärjel varises sisse katusel oleva korstna välimine osa ning kahjustada said kodumasinad ja elektroonika. Selles juhtumis hüvitasime kahju üle 4600 euro,» meenutas Laks. Lisaks on olnud ka õnnetus, kus äike lõi maapinda ja tekitas liugvärava automaatikas ja fotosilmas ülepinge.