Viis nippi, kuidas pärast pingelist päeva stressi maha kruvida

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Enam kui kolmandiku Eesti elanike jaoks on kodus lõõgastumine üks võtmetegureid, mis tagab vaimse heaolu, selgus IKEA uuringust. Ent mõnikord ei olegi see nii lihtne, sest pärast pingelist tööpäeva võib olla keeruline end ülejäänud maailma saginast välja lülitada. Eksperdid annavad nõu, kuidas kodus lõõgastumine lihtsamaks muuta.

Iga-aastases uuringus koduse elu kohta selgus, et Eesti elanikele pakuvad kodus rahulolu ja meelerahu meeldiv lõhn (14%), värske õhk (13%), muusika (11%), meeleoluvalgustus (11%) ja küünlad (10%). Selleks, et oma kodus end hästi tunda, peaksid inimese erinevad meeled olema hästi stimuleeritud.

Kodu, mis hoolitseb kõigi meelte eest

Peaasi psühholoog Kristel Habicht-Spriiti sõnul seostub paljude inimeste jaoks kodu turvatunde ja heaoluga. Seega toetavad need valikud, mida inimesed kodu sisustamisel teevad, nende tunnete tekkimist. «Kuna inimese taju ümbritsevast keskkonnast kujuneb meie viie meele kaudu – nägemine, kuulmine, haistmine, puudutamine ja maitsmine, siis kõik, mis kas lõõgastab või vastupidi ärritab neid meeli, on otseselt seotud heaoluga,» räägib Habicht-Spriit.

Kristel Habicht-Spriit.
Kristel Habicht-Spriit. Foto: Ikea

Kõik valikud, mida inimesed teevad oma kodu loomisel, on suunatud sellele, et erinevad meeled saaksid vastavalt vajadusele piisavalt stimulatsiooni või puhkust. «Tegurid nagu magamistoa temperatuur, erinevad materjalid meie naha vastas, valgus erinevateks tegevusteks ning lõhnad ja helid, mis meie ruumi täidavad, mängivad kõik rolli selles, kui hästi me end kodus tunneme. Näiteks kaneelirullide magus aroom võib tekitada sooja ja turvalise tunde. Tuues koju rohkem elemente, mis tekitavad sinus hea tunde, võimaldavad pärast rasket tööpäeva ka kiiremini lõõgastuda ja end rahulikult tunda,» ütleb psühholoog.

Kuidas luua lõõgastust pakkuv kodu?

IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere jagab, kuidas luua oma koju lõõgastumisoaasi lihtsalt ja taskukohaste lahendustega:

Vähenda müra jõudmist tuppa. «Üks asi, mis võib lõõgastumise keeruliseks muuta, on tänava-, naabrite- või isegi kodu teistest tubadest tulev müra. Müra aitavad summutada seda erinevad kangad, näiteks vaibad, kardinad või spetsiaalsed ekraanid või paneelid. Need on kasulikud isegi igapäevategevustest tuleneva heli pehmendamiseks, nagu nõude või söögiriistade kolin ja tooli kriuksumine, et muuta kodu lõõgastavamaks kohaks,» selgitab sisekujundaja.

Vajadusel sulge aknad, et õuest kostuv müra tuppa ei jõuaks.
Vajadusel sulge aknad, et õuest kostuv müra tuppa ei jõuaks. Foto: Ikea

Lisa hubasust meeleoluvalgustusega. Kuna meeleoluvalgustus on üks tegureid, mis võimaldab paljudel inimestel lõõgastuda, soovitab Mikvere lisada koju erinevaid valgustusallikaid. Laelamp võib olla sobiv majapidamistööde tegemiseks, kuid see ei loo üldjuhul hubast atmosfääri. «Põranda- või laualambi pehme valgus muudab ruumi hubasemaks ja soojemaks, näiteks lugemise või pereringis vestlemise ajaks. Erinevaid lampe rühmitades saab lihtsasti luua ilusa efekti, eriti kui lampide valgus ja kuju omavahel sobituvad,» soovitab sisekujundaja.

Erinevad valgusallikad loovad kihilise valguse, mis vähendab pingeid.
Erinevad valgusallikad loovad kihilise valguse, mis vähendab pingeid. Foto: Ikea

Loo maagiline õhkkond küünaldega. Küünalde süütamine võimaldab luua õdusa meeleolu ning meeli rahustada. «Aseta erineva kõrgusega küünlad stabiilsele tasapinnale, näiteks spetsiaalsele küünlaalusele. Veendu, et küünalde vahel oleks piisav vahemaa. Lõõgastava ja hubase keskkonna loomiseks, vali üks ühendav lõhn, näiteks puidu- või vanilliaroom. Täielikuks nautimiseks lülita välja seadmed ja elektrivalgus,» ütleb Mikvere.

Kellele ei meeldiks küünlad?
Kellele ei meeldiks küünlad? Foto: Ikea

Hoolitse, et kodus oleks värske õhk. See on veel üks tegur, mida Eesti elanikud nimetasid oluliseks, et tunda end kodus rahuloleva ja lõõgastununa. Kui aknad on kogu päeva vältel suletud, võib tuba muutuda umbseks. Sisekujundaja soovitab kasutada õhupuhastit, et parandada siseruumide õhukvaliteeti. Need on eriti mugavad neile, kes elavad tiheda liiklusega piirkonnas või koos loomade või lastega.

Umbne tuba hakkab ajudele. Ära unusta tuba tuulutada ka siis kui õues on külm.
Umbne tuba hakkab ajudele. Ära unusta tuba tuulutada ka siis kui õues on külm. Foto: Shutterstock

Leia privaatne paik puhkamiseks. Pooled Eesti elanikud usuvad, et piisaval hulgal privaatsust on kõige olulisem tegur, et tunda end kodus rahulolevana ja mugavalt. IKEA sisekujundaja rääkis, et isegi kui tuba jagatakse teiste inimestega, on võimalik luua endale privaatne nurgake, kus saab vähemalt mõnda aega omaette olla. Selleks võib olla mugav tugitool koos jalapingiga ja lihtne puidust pink, mida saab kasutada lauana, et asetada sinna värskendav jook ja nautimiseks raamat.

Kvantitatiivse uuringu viis IKEA Grupi tellimusel läbi rahvusvaheline uurimis- ja andmeanalüütikagrupp YouGov. Küsitlus viidi läbi 2023. aasta mais ja juunis, kasutades igas riigis online-paneelvestluseid. Eestis küsitleti 1007 elanikku.

Tagasi üles