MUREKOHT Vargad käisid viies Tartumaa eramus. Kõigil juhtumitel oli üks sarnasus!

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Selleks, et palaval suvepäeval õhk kodus liiguks, hoitakse aknaid lahti ka siis, kui ise kodust eemale minnakse. Pahaaimamatult tehakse aga sellega varga elu lihtsamaks ja kelmid kasutavad iga võimalust agaralt ära.

26. mail sai politsei teate, et Tartumaal Ihaste kandis käisid pätid viies eramajas. Kuna uurimine on alles pooleli, ei ole varguste ja sissetungijate kohta veel täpsemat infot. Kõikide eramute puhul oli üks sarnasus – uksed-aknad olid jäetud tuulutusasendisse või paokile. Ühes majas käisid pätid sees samal ajal, kui pererahvas teises toas magas.

«Akna lahti jättes on piltlikult öeldes varga eest pool tööd juba ära tehtud,» möönab G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala. «Igaüks saab varguse ennetamiseks omalt poolt nii mõndagi teha: ära jäta hoovi asju vedelema, väärtuslik pane kinnisesse ruumi, kus on ka turvasüsteem. Kodust lahkudes veendu, et uksed-aknad on kinni.»

Vargusi on aina rohkem

Eesti kuritegevuses on viimasel ajal näha kasvutrendi. Pärjala toob välja, et tänavu märtsis ja aprillis oli eramutest ja nende hoovidest/panipaikadest 23 protsenti rohkem vargusi kui möödunud aasta samal perioodil. Ja kui võrrelda viimast aastat sellele eelnevaga, on taoliste varguste arv kasvanud 14 protsenti.

G4Si valve all olevatel objektidel õnnestub vargusi enamasti ära hoida, kuid turvaeksperdi sõnul on varguskatsete arv viimasel ajal kasvanud. Kõige rohkem kelme tegutseb Harjumaal ja Ida-Virumaal, kus käiakse vargil peamiselt kortermajades ja nende keldrites-panipaikades. Tartumaal on varaste huviorbiiti sattunud pigem eramud ja nende hoovid.

Nii saad akna lahti jätta

Kodust lahkudes (ja ka ööseks) akna tuulutusasendisse jätmine pole hea mõte, kuid kui see soov peaks siiski olema, siis on üks võimalus, kuidas seda turvalisemalt teha.

Nimelt on koduvalve osaks magnetandurid, mida saab paigaldada ka aknaraami külge. «Soovi korral saab siis akna tuulutusasendisse jätta, kuid kui varas hakkab akent avama, aktiveerub valvesüsteem,» täpsustab Pärjala. Need sobivad hästi ka suurematele rõduakendele.

Kuidas vargusi veel ennetada?

  • Ära jäta hoovi asju vedelema. Lihtne on oma asjade väärtust alahinnata. Näiteks maja najal seisev redel võib olla pererahva jaoks lihtsalt redel, kuid pätile võimalus teise korruse aknast sisse ronida.
  • Uks lukku. Uks peaks olema alati lukus, isegi kui toimetad maja tagahoovis.
  • Ära hoia väärtuslikku akna ees. Kui elad piirkonnas, kus tänavalt on võimalik tuppa piiluda, veendu, et akna ees ei oleks arvutit, telerit või muud väärtuslikku, mis võiks vargas huvi tekitada.

Märksõnad

Tagasi üles