VIDEO Sekkarist tühise raha eest iidse vaasi ostnud naine: mul on hea meel, et sellest lahti sain!

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Marylandi osariigis asuvast vanavarapoest 3,99 dollari eest ostetud vaas osutus ligi 2000 aasta vanuseks maiade aardeks.

Viis aastat tagasi vaasi soetanud Anna Lee Dozier rääkis telekanalile WUSA-TV-le, et vaas jäi talle näppu Clintoni linnas asuvas taaskasutuspoes. «See nägi vana välja, aga ma arvasin, et võib-olla on see 20-30 aastat vana ja mingisugune suveniir, nii et tõin selle koju,» selgitas ta.

Dozier ütles, et külastas selle aasta algul tööga seoses Mehhikot ning külastas seal antropoloogiamuuseumi. Väljapanekute seas jäid talle silma esemed, mis olid äravahetamiseni sarnased tema vaasiga. Ta rääkis oma loo muuseumitöötajale, kes omakorda soovitas tal koju jõude Mehhiko saatkonnaga ühendust võtta. 

Dozier jagas saatkonnaga fotosid ja vaasi mõõtmeid. Tema üllatus oli suur, kui sealt tuli kinnitus, et tegemist on ehtsa antiikesemega, mis valmistati vahemikus 200-800 AD.

Dozier ja tema perekond tagastasid vaasi Mehhiko suursaadikule Estaban Moctezuma Barraganile Mehhiko Kultuuriinstituudis toimunud tseremoonial.

«Mul on hea meel, et sain osaleda selle vaasi tagastamise loos. Soovin, et see läheks tagasi oma õigesse kohta – sinna, kuhu ta kuulub,» ütles Dozier ning lisas, et tal on hea meel ka selle üle, et hindamatu vaas tema kodust kadus, kuna tal oli pidevalt hirm, et keegi teeb selle katki. «Mul on hea meel, et vaasist lahti sain. Mina ei tahtnud olla see, kes pärast 2000 aastat vaasi kogemata hävitas.»

Märksõnad

Tagasi üles