PEA MEELES Päästeameti 10 soovitust ohutuks jaanipühaks

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Selleks, et jaaniaeg mööduks turvaliselt, kutsub päästeamet inimesi üles ohutult käituma – tegema ohutult lõket ja kandma veekogule minnes päästevesti.

Tänavune jaanipäev võiks ja peaks mööduma tuleohutuse tähe all. Siin on 10 Päästeameti soovitust, mida võiksid ohutu ja mõnusa jaaniõhtu nimel järgida.

1. Ole vee ääres valvas!

Veekogu ääres viibides hoia oma sõpradel ja lähedastel silm peal ning ära lase neid purjus peaga vette. Iseäranis hoolikalt tuleb silm peal hoida lastel.

2. Uju ainult kainena!

Alkoholi mõjul kaob ohutunne ja sellises olukorras minnakse tihti end veekogusse värskendama, ujuma või oma võimeid proovile panema. Lisaks alkoholijoobest tulenevatele koordinatsioonihäiretele aitab uppumisele kaasa ka ebapiisav ujumisoskus ning madal veetemperatuur.

3. Veesõidukis vest selga!

Olenemata ujumisoskusest, soost või vanusest, soovitame veesõidukis alati päästevesti kanda. Hoolitse, et päästevesti kannaksid ka sinu kaaslased. Veesõidukiõnnetused juhtuvad pea alati ootamatult ning paadis päästevesti kandmine peaks olema sama loomulik kui autos turvavöö kinnitamine.

4. Lõkke tegemiseks vali õige koht ja aeg!

Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele hoonest ja/või metsast vähemalt 8 meetri kaugusele. Hoia lõkkeaseme ümbrus puhas süttivast materjalist. Tuld võib teha tuulevaikse ilmaga. Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või lõkke tegemisega kaasnev suits ei häiriks naabreid.

5. Aseta grill õigesse kohta!

Grillseadme ohutu kauguse valimisel lähtu kasutusjuhendist, kuid kui see puudub, siis arvesta ohutuks kauguseks 8 meetrit ümbritsevatest hoonetest, põlevmaterjalidest, metsast jne.

6. Metsas grilli seal, kus võib!

Metsas tohib tuld teha ja grillida vaid selleks ette nähtud ja vastavalt tähistatud kohtades, eelistades võimalusel kattega lõkkekohti, mida leiab näiteks RMK puhkealadelt.

7. Hoia kustutusvahendid ligi!

Nii lõkke tegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid.

8. Valva tuld!

Tuld ei tohi jätta järelevalveta, isegi mitte hetkeks. Viimane pidutseja või grillija peab kandma hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.

9. Hoia mobiil käepärast!

Jälgi, et alati oleks käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.

10. Ole oma asukohas kindel!

Loodusesse minnes tee endale selgeks oma täpne asukoht, sest abi saabumise kiirus sõltub teejuhiste täpsusest.

Tee lõke, mis ei plahvata

Lõkke turvaliselt ja tõhusalt ülesehitamine on omaette kunst. Aga suurema seltskonnaga jaanipäeval juhtub sageli, et igaüks viskab õhtu jooksul lõkkesse puid juurde, nagu juhtub, mõtlemata ohutusele.

Niimoodi on väga tõenäoline, et kuhjub ebastabiilne lõke, mis võib igal hetkel laguneda, kellelegi peale vajuda või lennutada üsna kaugele sädemeid, mis võivad kuival suveööl süüdata rohu või kulu.

Heaks lahenduseks on ehitada lõke üles nii, et puid ei peagi õhtu jooksul tulle juurde viskama, vaid eelmiste pakkude ära põledes veerevad uued ise asemele. Sellist kompaktset ja sellevõrra ohutumat lõket on ootamatult lihtne püsti panna. Sel teemal kõige populaarsemast YouTube’i videost saab näha, kuidas see samm-sammult käib.

Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusteemade kohta saab infot küsida ka riigiinfo telefonilt 1247.

Lõkke kindla peale kustutamiseks toimi järgmiselt:

  • Vala lõkkekoht ohtra veega üle – vähemalt paar ämbritäit.
  • Võta appi labidas või lapikum puuhalg ja sega lõkkest jäänud tukid, tuhk ja lõkkealune pealmine mullakiht pealevalatud veega läbi – pööra lõkkease pahupidi, et kuskil kuumakoldeid peidus poleks ja vesi kõikjale jõuaks.
  • Vala peale veel vett – vala üle ka lõket piiranud kivid.
  • Puuduta lõkkeaseme eri kohti käega – kõik peab olema jahe. Alles nüüd võib lõkkeaseme järelevalveta jätta.
Tagasi üles