Keskkonnaamet hakkab maaomanikele otseteavitusi saatma

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Sander Ilvest / Postimees Grupp

Juba praegu näeb maaomanik keskkonnaportaalis või metsaregistris, millised looduskaitset vajavad väärtused tema maal asuvad. Nüüd toob keskkonnaamet info maaomanikule veelgi lähemale ja hakkab registris toimuvatest muutustest e-kirjaga teavitama.

Keskkonnaameti peadirektori asetäitja eluslooduse valdkonnas Leelo Kukk ütles, et praktika muutuse aluseks on maaomanikelt saadud tagasiside ja nende soov jooksvalt kõikidest väärtustega seotud muudatustest infot saada.

«Omaniku otsusest oma maal midagi teha või tegemata jätta sõltub looduskaitses väga palju. Selleks, et omanikud saaksid teha oma plaane teadlikumalt ja langetada loodusest hoolivaid otsuseid, anname edaspidi otseteavitusega märku, kui uus väärtus registrisse kantakse või juba olemasolevaid andmeid muudetakse,» ütles Kukk.

Juba märtsis saatis keskkonnaamet pilootkirjad maaomanikele Pärnumaal asuvate metsise elupaikade muudatuse kohta. Sel ja järgmistel nädalatel saadetakse sellised e-kirjad nii metsise kui teiste II ja III kaitsekategooria liikide elupaigaandmete muutuste kohta maaomanikele üle kogu Eesti. Seni saatis keskkonnaamet otseteavitusi vaid rangeima ehk I kaitsekategooria liigi leidude kohta.

«Teavituskirja saadame selliste kaitsealuste liikide või elupaikade kohta, mis võivad kaasa tuua looduskaitsepiiranguid,» rääkis Kukk. «Paljudel juhtudel ei tähenda see tõsiseid kitsendusi: rusikareegel on see, et liike ei tohi tahtlikult häirida või hävitada; mõnel juhtul rakenduvad näiteks ajutised piirangud kevad-suvel,» rääkis Kukk.

Kirjad saadetakse rahvastikuregistrisse kantud e-posti aadressidele, seetõttu on oluline, et maaomanikud veenduksid, et rahvastikuregistris on olemas toimiv e-posti aadress.

Teavituskirja sisusse on lisatud viited, mille abil saab maaomanik vaadata just tema maal asuvaid elupaigapiire. Samuti on lingiga lisatud viide veebilehele, kus on olemas täpsem info tema maal leitud liigi kaitse ja ka selle kohta, milliste tingimuste ja piirangutega maaomanik peaks arvestama. Keskkonnaameti teavituskirjale on lisatud link ka Recommy keskkonda, kus palutakse kirja saajalt tagasisidet, et pakkuda infot võimalikult selgelt ja sisukalt. Recommy on keskkonnaameti koostööpartner ja turvaline keskkond tagasiside kogumiseks.

Tagasi üles