Suvila on suurepärane koht, kus nädalavahetusi või suvepuhkust veeta. Samas ei pruugi seal sageli olla kõige hubasem, sest kokku kuhjatud kodumasinad, mööbliesemed ja sisustuselemendid, mis on linnas oma aja ära elanud, muudavad olemise kitsaks ja ei sobi omavahel kokku. IKEA sisekujundaja jagab nippe, kuidas suvilat lihtsalt ja kiirelt värskendada, et sellest terve suve rõõmu tunda.
UNUSTA REMONT ⟩ Sisekujundaja jagab 4 kasulikku nõksu, millega suvekodu värskendada
Kõigepealt vaata oma asjad üle
Sageli on suvilates palju esemeid, mis ei ole kasutuses, kuid mida siiski igaks juhuks alles hoitakse. Ometi pole juba tükk aega kasutult seisnud asju suure tõenäosusega ka edaspidi tarvis. «Vaata oma asjad üle ning anna ära või vii ringlusesse esemed, mida sa ei kasuta, nagu näiteks mänguasjad, tekstiilid või riided. Kui ruumi on rohkem, tunned end mugavamalt ja ka korrastamine sujub ladusamalt,» sõnas IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.
Järgmine samm on Mikvere sõnul nende asjade korrastamine, mille oled otsustanud alles jätta. Siinkohal tulevad appi erinevad kastid ja asjade nende otstarbe järgi sortimine. Väiksemate esemete jaoks vali väiksemad kastid, mis hoiavad kõik vajaliku kindlas kohas ja on lihtsasti leitavad. Suuremate asjade jaoks on asendamatud läbipaistvad kaanega plastist kastid.
Lisaks teevad suvilas suure töö ära ustega kapid ja riiulid, mis aitavad asju korras hoida ilma, et need liigselt ruumi võtaks. Siinkohal võib kasutada näiteks kõrgeid ja kitsaid riiuleid, mis sobivad oma olemuse poolest nii sise- kui välistingimustesse.
Lihtsad detailid harmoonia saavutamiseks
Suvilates on tihtipeale tumedad puitseinad, mis neelavad päevavalgust. Ja kui lisada juurde eri värvides mööbliesemeid ja tekstiile, tekibki ruumis visuaalne segadus. Siinkohal soovitab sisekujundaja meeles pidada, et vähem on rohkem.
«Puidust ja intensiivset tooni seinte puhul võiks otsustada heledamates värvides mööbli ja tekstiili kasuks, nagu näiteks valge, beež, heledates toonides lina ja puuvill. Vana diivani saab katta neutraalsetes toonides päevatekiga ning puidust laua ja kapid värvida helgemat tooni. Mõned uued padjad, kardinad ja vaip loovad hetkega õdusama üldilme ja lisavad hubasust. Eemalda seintelt pildid, mis sind enam ei kõneta ja jäta alles ainult need, mis sulle tõeliselt meeldivad. Kogu ruum ongi kohe kenam. Kokkusobivad värvid ja lahendused on siinkohal asendamatud,» soovitas Mikvere.
Neil, kellel plaanis veidi suuremat värskenduskuuri teha, soovitab Mikvere värvida puidust seinad ja lagi lubivalget värvi. See on suurepärane viis põhjamaise hõnguga suvila loomiseks, kus domineerivad heledad seinad, õhuline lina, puuvill ning maalähedased rohelised ja beežid dekoratiivesemed.
Mitmeotstarbeline mööbel väikeses ruumis
Vana suvilamööbel on tavaliselt üsna massiivne ja tume. See tähendab, et see võtab põrandal palju ruumi ja selle värv neelab valgust. Samal ajal võivad suvilad sageli olla üsna väikesed ja omada ebatavalise kujuga tube või lagesid, mistõttu ei ole selline mööbel just kõige parem valik.
«Väikestesse suvilatesse on hea valida mitmekülgsed mööblilahendused, mis sobivad ruumi eripäradega. Näiteks moodulgarderoob, mis on planeeritud vastavalt konkreetsele pinnale ja laele, aitab võtta ruumist maksimumi. Teine praktiline näide on päevavoodi või diivanvoodi, mis on mõeldud päeval istumiseks ja öösel kohaks, kus magada. Pikendatav või kokkupandav laud säästab samuti ruumi, täpselt nagu virnastatavad või kokkupandavad toolid. Ratastega riiulit saad veeretada kuhu iganes soovid. Suvilasse võib sobituda ka miniköök koos kaasaskantava pliidiplaadi, väikese külmiku ja seinale kinnitatava tarvikupuuga, kust ei puudu konksud, et veelgi rohkem asju hoiustada,» soovitas Mikvere.
Ära unusta õueala
Suvila juures on oluline ka õueala, mis vahel täiesti ära unustatakse. «Vaid mõne väikese detailiga saad anda oma õuealale uue ja värske ilme: päikeseenergial töötavad valgustid, välivaip ja eri suuruses küünlad loovad soojadeks suveõhtuteks hubase õhkkonna,» ütles Mikvere.