«Kõige tähtsam on köögi planeerimisega alustada võimalikult vara, sest uue kodu vee- ja elektrisüsteemid, mõnel puhul ka ripplae lahendus, peavad olema köögiga kooskõlas. Kui veetorude ja elektriühenduste rajamise ajal köök detailideni läbi mõeldud pole, on hiljem keeruline midagi muuta ja köögi disain hakkab sõltuma ühendustest, ehkki peaks olema vastupidi,» rääkis Kester.
Paigutus ja kuju
Kesteri sõnul on uute korterite puhul levinud, et kööginurk kavandatakse kas sirge rivina või L-kujulise nurgana, ruumikama köögi puhul on mugavaks valikuks ka köögisaar, mis annab juurde nii töötasapinda kui hoiustamisruumi.
«Köögi paigutus ja kuju määrabki ära selle, kuhu tasub planeerida elektri, valgustuse ja veeühendused. Seejuures on oluline läbi mõelda köögi kasutamine ja ruumis liikumine, kõige tähtsam on tagada mugav nii-öelda liikumiskolmnurk külmkapi, valamu ning pliidi vahel. Köögi planeerimisel tuleks seega jälgida, et nende kolme punkti vahel liikumine ei oleks takistatud, näiteks ei tohiks köögisaar asuda külmkapi ja valamu vahel,» selgitas Kester.
Valgustus
«Seesama liikumistrajektoor määrab ka köögi valgustuse, ülalt langev valgus ei tohiks köögi kasutamisel jääda selja taha, muidu tekitab inimene oma kehaga varju, mis köögis toimetamist segab. Seetõttu pole tark paigaldada lampi kapirea ja saare vahele lakke, sest emma-kumma ääres askeldades tuleks valgus selja tagant. Tööpinnad, pliit ja valamu vajavad kohtvalgust ning söögilaua või köögisaare kohale on võimalik paigaldada rippvalgusti, mis võiks olla dimmerdatav, sest toidu tegemisel ja veini nautimisel on sul tõenäoliselt erinev ootus valgustugevusele,» lisas Kester.