«Üürilepingu erakorraliseks lõpetamiseks ei anna alust äkilised muutused elus. Sellises olukorras tuleks esimese sammuna üürileandjaga suhelda ja leida kompromiss. Tavaliselt jõutakse kokkuleppele, et hakatakse kohe uut üürnikku otsima ning üürileping lõpetatakse siis, kui uus üürnik on leitud. Kui üürnik ise ka otsingutesse panustab, võib uue elaniku leida väga kiiresti,» ütleb Siht.
Juhtum 5: Üürileandja soovib ootamatult korterit müüa
Üürileandja teatas üürnikule, et soovib korteri maha müüa ning üürilepingu erakorraliselt lõpetada, et saaks huvilistele korterit näidata. «Tegelikult ei ole korteri müük mõjuv põhjus erakorraliseks üürilepingu lõpetamiseks ja üürnikust vabanemiseks,» sõnab õigusekspert.
«Müügi puhul ei pea isegi rakendama korralist üürilepingu lõpetamist, sest korterit võib müüa ka kehtiva üürilepinguga. Kui korterit soovib osta üüriinvestor, siis ei ole mõtet üürnikku välja vahetada, vaid lepingu saab uuele omanikule üle kanda. Kui ostja tahab korterit omatarbeks, siis peab üürilepingu lõpetama korraliselt või kokkuleppeliselt kas üürileandja või ostja,» selgitab ta.
Siht lisab, et kui üürnik elab müügiprotsessi ajal korteris sees, tuleb kõik visiidid temaga kooskõlastada ja leppida kokku ajad, millal võib huvilisi kutsuda kinnisvaraga tutvuma.
Mida nendest juhtumitest õppida?
Kui üks osapool soovib üürilepingu lõpetada varem kui kolmekuulise etteteatamisega, siis tuleb alustuseks omavahel avatult suhelda. Tavaliselt jõutakse nii ühiselt kompromissini, kus ei pea sekkuma kolmandad osapooled.
Rendini õigusjuht Lia Siht soovitab üürnikul kohe mitte ehmuda kolmekuulise etteteatamistähtaja peale, kui tema eluolukord on niivõrd palju muutunud, et korteri ülalpidamine käib üle jõu. «Üürnikule jääb kolme kuu pikkune kohustus, kuid mida rohkem ta aitab üürileandjat uue elaniku leidmisel, seda kiiremini jõuab olukord ka lahenduseni. Kui otsingutel pole suuri takistusi, võib uue üürniku leida ka mõne nädalaga,» lisab ta.