Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

HINNASULA? Uusarenduste müük langeb mühinal (1)

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Uuele kinnisvarale pole turul juba mõnda aega tormijooksu olnud, kuid sellest hoolimata ei paista arendajatel veel müügiga kiire olevat. Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane prognoosib, mis saab uusarenduste hindadest.

Statistika kohaselt on uute korterite müük langenud oluliselt: kui tipphetkel müüdi Tallinnas 300–400 uut korterit kuus, siis tänavu juulis läks kaubaks 77 uut korterit.

«Kuna arendajad ei ole alustanud väga aktiivselt uute projektidega ning vahepeal on raha hind märkimisväärselt tõusnud, siis tulemuseks ongi väiksem tehingute arv,» sõnas Rebane.

Ta selgitas, et uute korterite müügitsüklit on pikendanud ka ruutmeetri hind. Kui kaks aastat tagasi oli Tallinnas keskmine hind 3500 eurot ruutmeetri kohta, siis tänaseks on see tõusnud 4200 eurole. Rebase hinnangul näitab see, et fookus on võetud eksklusiivse kinnisvara arendamisele, mida saab lubada keskmisest jõukam klient. Seetõttu domineerivad Tallinna kinnisvaraturul atraktiivsemad asukohad – erandiks on vaid Haabersti linnaosa, kuhu on jõudsalt arendatud taskukohasemaid kortereid.

Eksperdi sõnul ei mõlguta arendajad hinna langetamise mõtteid – tehinguteni jõudmiseks kasutatakse võtteid, mis võimaldavad kodulaenu võtjal kulusid kokku hoida, näiteks pakkudes tasuta panipaika, parkimiskohta või köögimööblit. Samas leidub ka neid, kus allahindlusteks ruumi ega põhjust pole. «Ühel hetkel leiab iga korter omaniku, seda ka siis, kui müügitsükkel on pikem,» sõnas Rebane

Ta nentis, et ehkki suur osa arendajatest on kopa maasse lükanud väljaspool linnapiire, leidub magusaid maatükke ka magalarajoonides. «Kesklinn on arendajatele kõige meelepärasem piirkond, kuid häid krunte leidub vähe. Kuna krundi hind moodustab ehitamise kogukulust keskmiselt 10 protsenti, siis asukohast kogusumma nii palju ei sõltugi,» selgitas Rebane.

Kuigi uusarenduste puhul pakutakse ostjatele mitterahalisi boonuseid, ei tähenda see, et ostja ei võiks hinnas müüjaga läbi rääkida. Siiski ei tasu väga suurele allahindlusele Rebase sõnul lootma jääda, kuna inflatsiooni tagajärjed on jõudnud ka ehitusturule.

Kokkuvõttes paistab olukord lootustandev, et kinnisvaraturg hakkab peale mõningast tardumist aktiveeruma ning oodata on lähiajal ka uusi arendusi nii linnasüdames kui väljaspool. Siiski ei näe Rebane konkurentsi tihenemisel mõju müügihindadele ning keskmine hind allapoole ei kuku. Küll aga tekib kodusoetajal rohkem valikut.

Märksõnad

Tagasi üles