Eestlased on ‘kohviusku.’ Kuigi kohvitarbimist saab mõõta mitmeti, on üheks võimaluseks vaadata kohviubade tarbimist inimese kohta. Viimases globaalses uuringus (2021) jõudis Eesti nende riikide esikümnesse, kus kohviubade tarbimine inimese kohta aastas oli üllatavalt suur.
Kohvijoomise kultuur ja traditsioonid üle maailma
Keskmine eestlane tarbib aastas 16,8 kg kohviube (World Population Review, 2021), mis paigutab meid selles tabelis kuuendale kohale. Meie naabritest on ees Leedu, neljandal kohal, ja esikolmikut juhivad Luksemburg, Maldiivid ning Liibanon.
Kohv on saanud lahutamatuks osaks eestlaste igapäevaelust. Statistikaameti andmetel (2021) eelistavad eestimaalased enim Soome, Itaalia ja Rootsi kohvi. Eestlaste kohvikultuur on küll pigem tagasihoidlik, kuid kohvi juuakse nii kodus kui kohvikutes.
Kuidas aga tähistatakse kohvihetki mujal maailmas?
Itaalia – Itaalia on tuntud espressokultuuri poolest, kus kohvi nauditakse enamasti väikestes kogustes. Itaalia kohvikud on tuntud ka kui ‘espressobaarid,’ mis on sageli sotsiaalseteks keskusteks. Kohvi juuakse peaaegu alati sõprade või tuttavate seltskonnas ning see on sotsiaalne sündmus. Kiire espresso ja elavad vestlused on suur osa Itaalia kohvitraditioonist. Kohvi kõrvale võetakse magusatest valikutest näiteks maritozzi’t, kuulsat Itaalia magusat leiba või küpsiseid.
Türgi – Türgi kohvil on auväärne ajalugu, mis ulatub tagasi Osmanite impeeriumi aegadesse. Kohvi valmistamisel jahvatatakse oad peeneks pulbriks ja keedetakse veega erilises potis, mida nimetatakse ‘cezve'ks. Traditsioonilise Türgi kohvi valmistamiseks kasutatakse 1,5 teelusikatäit jahvatatud kohvipulbrit, kohvitassi täit külma vett ja suhkrut (maitsele vastavalt). Koostisosad pannakse keedunõusse, kuumutatakse aeglaselt, et tekiks kohvivaht. Kohv valatakse väikestesse tassidesse võimalikult suure vahukogusega. Enne serveerimist oodatakse pool minutit, et kohvipaks settiks tassi põhja. Kohv serveeritakse koos klaasi külma vee ja Türgi maiustusega. Türgi kultuuris tähendab kutse kohvile soovi jagada uudiseid.
Soome – Mõningad uuringud on välja toonud (Statista), et soomlased tarbivad suisa 8 tassi kohvi päevas. Espresso, latte ja cappuccino on Soome kohvijoojatele tuttavad, kuid teiste riikidega võrreldes eelistatakse hoopis filtreeritud kohvi, mistõttu on tõenäoliselt enamik neist kodukohvijoojad. Huvitava traditsioonina armastavad soomlased kohvi sisse lisada kuubikutes kohalikku juustu ‘leipajuustot.’
Prantsusmaa – Prantsuse kohvikultuur on tuntud elegantsi ja rafineerituse poolest. Prantsusmaal on kõige populaarsem kohvitüüp espresso, mida serveeritakse väikestes tassides ja mida tuntakse kui ‘tasses.’ Kohvikultuur julgustab inimesi võtma aega, et kohvi nautida. Kohvi kõrvale on tavaline võtta croissanti või muid küpsetisi. Prantsuse kohvikultuur pakub lõõgastuse tunnet, kvaliteeti ja lihtsate elurõõmude nautimist.
Jaapan – Kohvikud Jaapanis on populaarsed kogunemiskohad, kus inimesed naudivad erinevat kohvi, tihti koos peente magustoitudega. Kohvivalmistamise kunst ja serveerimine on kõrgelt hinnatud, baristad valmistavad igat tassi kohvi hoolikalt ja täpselt. Jaapani kohvikultuuris on oluline ka kohvikute õhustik ja atmosfäär, mis loovad lõõgastumiseks ja sotsialiseerumiseks sobiva keskkonna. Üldiselt peegeldab Jaapani kohvikultuur sügavat austust sensoorse kogemuse ja meisterlikkuse vastu, mis kaasneb kohvi nautimisega.
Etioopia – Kohvi traditsioon sai alguse Etioopiast. Etiooplased röstivad kohviube avatud tulel, seejärel jahvatavad need käsitsi. Kohvi keedetakse spetsiaalses savipotis, mida nimetatakse ‘jebenaks.’ Tavaliselt eelistatakse musta kohvi ning seda serveeritakse väikestes tassides, sageli koos popcorniga.