Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

MUREKOHT Elektriliikurite akud põhjustavad järjest rohkem tulekahjusid

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kuna elektrilised akudega liikumisvahendid, nagu tõukerattad, jalgrattad ja tasakaaluliikurid on hakanud levima aina laiemalt, siis sagenevad järjest ka nendega seotud tulekahjud, millel võivad olla väga traagilised tagajärjed, sest võrreldes näiteks mobiiltelefonide ja sülearvutitega on elektriliikurite akud oluliselt suuremad ja tekkivad tulekahjud sellevõrra intensiivsemad. Lihtsaid põhimõtteid järgides on aga võimalik tulekahju ohtu oluliselt vähendada.

5 soovitust akude ohutuks laadimiseks

  • Kontrolli, et aku pole viga saanud või deformeerunud
  • Lae akusid õigetes tingimustes
  • Ära lae akusid üle
  • Ära jäta akusid laadimisel järelevalveta
  • Vähimagi ülekuumenemise korral katkesta laadimine

PZU Kindlustuse varakahjude grupijuht Marge Habakukk rääkis, et tema praktikas on viimasest ajast teada kaks elektriliikuri akust alguse saanud tulekahju, millest mõlemad lõppesid küll selles mõttes õnnelikult, et kahju oli üksnes varaline ja inimesed kannatada ei saanud.

«Ühel juhul oli tegemist elektrilise rolleriga ja teisel juhul elektrilise tõukerattaga, millest mõlemad olid pandud laadima garaaži,» sõnas Habakukk.

«Paraku on ka juhtunud, et elektritõukeratast on laetud trepikojas ja selle aku on süttinud. Alles hiljuti tuli uudis Leedust, kus tõukerataste akud põhjustasid ühe nädala jooksul kaks tulekahju,» lisas ta.

Ent kuidas ennetada olukorda, et laadima pandud elektriliikuri akust saab alguse tulekahju?

«Kõigepealt tuleb osta ja kasutada alati mainekatelt tootjatelt ja jaemüüjatelt pärit elektriliikureid, millel on kvaliteetsed akud,» toonitas Habakukk. «Tundmatu päritoluga liikurite akud ei vasta sageli ohutusstandarditele ning neis võib olla kasutatud madalama kvaliteediga materjale ja osi, mis võivad põhjustada ülekuumenemist ja tulekahju.»

Kui on ostetud tuntud tootjalt pärit ja kvaliteetsete akudega liikur, siis sellest üksi paraku ei piisa.

«Akude kasutamisel ja laadimisel tuleb järgida alati kasutusjuhendit ja kasutage ainult seda laadijat, mis tuli seadmega kaasa, sest igal akul on kindel laadimispinge, mida tuleb järgida,» rääkis Habakukk. «Mõned järelturu laadijad võivad olla ohtlikud ja ei pruugi vastata ohutusnõuetele,» lisas ta.

Lisaks õige laadija kasutamisele peab jälgima ka seda, millistes tingimustes akusid laetakse. «Akusid tuleb laadida temperatuuridel, mis on ära toodud kasutusjuhendis, sest nii liiga madala kui ka liiga kõrge temperatuuri juures laadimine võib vallandada aku sees ohtlikud keemilised reaktsioonid, mille tagajärjeks on aku süttimine või isegi plahvatus,» märkis Habakukk.

Üks tegur, mis võib samuti viia tulekahju tekkimiseni, on akude liiga kauaks laadima jätmine, mille tulemuseks on ülelaadimine. «Kvaliteetsetel akudel on akuhaldussüsteem, mis jälgib kogu laadimise vältel aku temperatuuri ja katkestab laadimise, kui aku läheb liiga soojaks. Samuti lõpetab haldussüsteem aku laadimise siis, kui see on täis laetud,» rääkis Habakukk. «Tundmatu päritoluga akudel ei pruugi selline haldussüsteem korralikult töötada ja võib ka sootuks puududa.»

Kõigi akude puhul võib aga ohtlikuks muutuda see, kui jätta need laadimise ajaks ilma järelevalveta, sest paljud tulekahjud saavad alles justnimelt siis.

«Kui peate akude laadimise ajal kodust lahkuma või magama minema, siis veenduge, et eemaldate need laadijast, sest osaliselt laetud aku on palju ohutum kui järelevalveta laadima jäetud aku,» rääkis Habakukk ja lisas, et akusid peab laadima kohas, kus pole lähedal kergesti süttivaid materjale, nagu paber või tekstiilid.

«Kui ilmneb vähimaidki märke aku ülekuumenemisest, siis eemaldage see viivitamatult vooluvõrgust ja ärge proovige seda rohkem laadida,» rõhutas Habakukk. «Samuti vältige liikuri kasutamist, kui selle aku on viga saanud või deformeerunud, sest nii vigastused kui ka deformatsioonid suurendavad märkimisväärselt aku süttimise ohtu,» lisas ta.

Eeltoodule lisaks tõi Habakukk välja, et samamoodi, nagu elektriliikurite akude laadimisel, tuleb samamoodi ettevaatlikult toimida ka kõikide teiste akude laadimise puhul. «Ka ööseks voodisse laadima jäetud mobiiltelefoni aku võib süttida ja põhjustada tulekahju, mille tagajärjel saavad inimesed raskelt viga või isegi hukkuvad.»

Tagasi üles