Viimase viie aasta jooksul on välismaalastest klientide osakaal Eesti kinnisvaraturul püsinud stabiilselt umbes 7 protsendi juures.
TARK TEADA ⟩ Kuidas välismaalasena Eestis kodu osta
Bonava Eesti müügi- ja turundusjuht Lauri Laanoja on täheldanud, et uusarenduste huviliste seas on see protsent isegi kasvanud.
«Välismaalaste osakaal meie klientide hulgas on järjepidevalt suurenenud. Kui 2022. aastal moodustasid ostjatest 7% välismaalased, siis 2023. aastal oli see määr juba 9%. Käesoleval aastal on juba 12% meie klientidest pärit mõnest välisriigist,» kommenteerib Lauri Laanoja.
Olenemata sellest, kas oled investor või Eestisse elama asunud välisriigi kodanik – kinnisvara ostmine on oluline protsess, mille käigus tuleb arvestada mitmete aspektidega. Eestis pole mittekodanikele kehtestatud kinnisvara omandamisel suuri piirangud ning korteri ostmise kulg ja tingimused on kodanikele ja välismaalastele sarnased. Lauri Laanoja toob välja peamised sammud, mida Eestis kinnisvara ostmisel tavaliselt läbida tuleb.
Uuri finantseerimisvõimalusi
Enne, kui alustada sobiliku kinnisvara otsimisega, on oluline mõista oma rahalisi võimalusi. «Tasub konsulteerida mitme pangaga, et saada parem ülevaade laenutingimustest, sest erinevad pangad võivad pakkuda erinevaid võimalusi,» soovitab Laanoja. Välismaalasel on eluasemelaenule kvalifitseerumiseks vajalik üldjuhul elamisluba ja stabiilse sissetuleku tõendamist. Lisaks peaks olema valmidus tasuda kodu sissemakse, mis on tavaliselt 10-20% kinnisvara väärtusest.
Uue kodu otsimine
Kui rahalistest võimalustest pilt ees, on aeg alustada sobiva kodu otsingut. Enamik Eesti kinnisvarakuulutusi on üleval suuremates kinnisvaraportaalides nagu kv.ee, city24.ee ja kinnisvara24.ee. «Kui aga pakub huvi kindel piirkond või uusarendus, tasub tutvuda ka arendajate veebilehtedega, sest seal leidub sageli suurem valik ja tehakse eripakkumisi,» annab Bonava müügijuht nõu.
Korterit valides on oluline minna kohapeale oma silmaga tutvuma, et hinnata ehituse kvaliteeti või seda, kui hästi on hoonet aja jooksul hoitud ning hooldatud. „Kui on huvi uusarenduse vastu, siis enamikul arendajatel on olemas näidiskorterid, kus saab hea tunnetuse kodu omadustest. Kindlasti tasub ka uurida, millised on majas kommunaalkulud ja kontrollida hoone energiamärgist,” selgitab Laanoja. Kogutud info aitab hinnata, kas igakuised kulud, sealhulgas laenumaksed, on tõepoolest jõukohased.
Kui sobiv korter välja valitud, tuleks küsida oma pangalt konkreetne laenupakkumine. Taotlust saab mugavalt täita panga kodulehel.
Ostu lõpuleviimine
Pärast korteri väljavalimist ja laenukinnituse saamist on järgmine samm vajalike notariaalsete protseduuride korraldamine. «Kinnisvaramaakler või müügikonsultant saab selle juures aidata. Kui osta kinnisvara otse omanikult, siis tuleks kokku leppida, kes korraldab notarikohtumise ja saadab notarile täpsed tehinguandmed ning osapoolte kontaktid. Tehingu juures peab viibima ka ostu finantseeriva panga esindaja,» kirjeldab Laanoja.
Eestis kinnitatakse kinnisvara ost notariaalses vormis, müügileping sisaldab üksikasju, nagu kinnisvara kirjeldus, hind, maksetingimused ja poolte õigused ning kohustused. Leping muutub õiguslikult siduvaks pärast allkirjastamist. Kuigi seaduse kohaselt võib lepingu tõlkida kohapeal piisava keeleoskusega kolmas osapool, on soovitav kasutada vandetõlgi teenuseid, et lepingust täielikult aru saada.