Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

KIIRELT JA LIHTSALT 6 kasulikku soovitust üürniku leidmiseks

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Sügisele omaselt on üürikinnisvaraturg aktiivsemaks muutunud, kuid üürikorterite valik on endiselt üsna lai. Kuna üürikorterite pakkumiste arv ületab nõudlust, tuleb tähelepanu pöörata sellele, kuidas muuta oma korter uuele üürilisele huvipakkuvaks. Kui panna rõhk õigetele asjadele, saab tõsta oma kinnisvara väärtust ning küsida soovitud üürihinda.

Kõige rohkem suurendab kinnisvara väärtust põhjalik remont, mis lisab elamismugavust. Kui korter on eelmistest üürnikest kulunud, tasub teha värskendusremont. Kuid on veel rida teisi detaile, mis lisavad üürikorterile atraktiivsust ja annavad lisandväärtust. Mõne detaili märkamatajätmine võib hinnaläbirääkimisi ja üürile andmise perioodi oluliselt pikendada.

Üürnikule vajalik mööbel

Üürikorterite nõudlust tõstab sügisel nii uue ärihooaja kui ka õppeaasta algus. Eriti suur nõudlus on siis üliõpilastele sobivas hinnaklassis korterite järele. Enne korteri üürileandmist tasub läbi mõelda potentsiaalse üürniku profiil ja varuda mööbel sellele vastavalt. Enamik üürikodu otsijaid tahab möbleeritud korterit ja oma vajadustest ollakse väga teadlikud. Kvaliteetse mööbli olemasolu mängib valiku langetamisel olulist rolli, sest säästab aega ja raha. Näiteks üliõpilasele mõeldud korteris võiks olla kontorinurk koos laua ja tooliga, aga ka lihtne ja töötav köök mikrolaineahjuga. Suuremate, peredele mõeldud korterite puhul tasub mõelda söögilaua olemasolule, suuremale voodile ja lastetubadele.

Hooldatud aed ja trepikoda

New Tork Times kirjutab oma kinnisvararubriigis, et kinnisvara üürimisel määrab märkimisväärset rolli esmamulje, mistõttu on oluline teha korda maja fassaad või korteri sissekäik. Kortermaja välimus on esimene asi, mida üürnikud märkavad, mistõttu hooldamata muru ja segamini aed võivad jätta mulje, et kinnisvara on hooletusse jäetud. Erinevad uuringud on kinnitanud, et inimesed on nõus maksma 5 protsenti rohkem hästi hooldatud haljastusega kodu eest. Seega tasuks enne külastust veenduda, et majaesine on puhas, trepikojas ei vedele prügikotte ega lohakile jäetud esemeid.

Puhas ja plekkideta sisustus

Ka korteri esmamulje on ülioluline. Kulunud ja plekkidega tapeet või suitsuaukudega diivan kahandab silmapilkselt korteri väärtust. Kui korter näeb välja puhas ja viisakas ja sinna saab ilma suurema puhastuseta kiirelt sisse kolida, siis on šansid suuremad, et üürnikukandidaat korteri kohe ära broneerib. Puhtalt ja meeldivalt lõhnav korter mõjub oluliselt kodusemalt kui korter, kus on eelnevalt suitsetatud. Hea emotsiooni tekitamiseks võib kasutada näiteks naturaalseid ruumilõhnastajaid.

Töötav tehnika

Inimesed vaatavad üürikodude puhul eelkõige funktsionaalsust: kas see, mis korteris on, töötab korralikult. Kaasaegne kodutehnika on üürikorteri puhul suureks plussiks, sest inimesed eelistavad uut tehnikat, mis lihtsustab igapäevaelu. Üürikorteris on kohustuslik korraliku elektriahju ja induktsioonpliidi, nõudepesumasina ja pesumasina olemasolu. Üldiselt kestab korralik kodutehnika vähemalt 6–7 aastat. Kuna tehnoloogia areneb kiiresti, tasub omanikuna mõelda, kas kümme aastat tagasi ostetud pesumasin vähendab teiste korteritega võrreldes sinu kinnisvara konkurentsivõimet.

Korteri hea tava reeglid

Üürikorteri ettevalmistamisel on mõistlik lepingus kokku leppida, mis on korteris lubatud ja mis keelatud. Kaks Eestis kõige levinumat reeglit on see, et korteris ei tohi pidada lemmikloomi ning korteris on keelatud suitsetada. Vastavalt tubakaseadusele on suitsetamine keelatud nii toas kui ka korterelamu koridoris, trepikojas ja muudes üldkasutatavates ruumides. Uuringud on näidanud, et kodud, kus on pidevalt suitsetatud, võivad kaotada kuni 30 protsenti oma väärtusest.

Mittesuitsetajad tunnevad kohe ära korteri, kus on suitsetatud, sest suitsuhais on imbub sisustusse. Sigarettide suitsetamisel eralduv suits imendub pehmesse ja puitmööblisse: diivanitesse, kappidesse, aga ka tapeeti. Selle eemaldamiseks on vaja mööbel sügavuti puhastada, uuesti üle värvida või hoopis välja vahetada. Tänapäeval kasutavad nikotiinitarbijad aga ka erinevaid alternatiive, nagu nikotiinipadjad, millega ei kaasne suitsu. Kuigi siseruumides suitsetamise keeld kehtib kõigile tubaka- ja nikotiinitoodetele, siis vähemalt kinnisvaraomanikule on hea teada, et uuringud on tõestanud, et suitsuvabad tubaka- ja nikotiinitooted ei halvenda toaõhku ega kahjusta mööblit, nagu tavasigaretid.

Universaalne disain

Kinnisvaraturul valitseb konsensus, et üürikorteri planeerimisel tasub valida universaalne stiil, mis võiks meeldida võimalikult paljudele. Ekstravagantne stiil võib peletada üürnikud eemale juba piltide põhjal: kui profi-köögibaar või kullavärvi vann võivad sobida omaniku maitsele, siis üürnik otsib üldiselt tagasihoidlikumat sisustust.

Ühe- ja kahetoaliste üürikorterite vastu on nõudlust pidevalt. Kinnisvaraportaalides leiavad kõige kiiremini omanikud uued või kapitaalremondi läbinud korterid, kus on olemas kõik eluks vajalik. Mida universaalsem on korteri sisustus, seda kiiremini üürnikud leitakse. Heaks värvitooniks on valge ning ühevärvilised pastelsed toonid nagu helesinine, beež, helehall toimivad samuti hästi. Väga erksad värvid nagu tugev sinine, punane, roheline või kollane võivad mõjuda agressiivselt ning neid soovitavad sisekujundajad kasutada väiksemate disainiesemetel, nagu padjad, vaasid või maalid.

Kinnisvaraturu konkurentsitihedal perioodil mängivad pealtnäha väiksed, kuid elementaarsed asjad suurt rolli. Seetõttu on mõistlik üle vaadata üldmulje ning see, kas mööbel vastab üürniku vajadustele, kas tehnika on töökorras ning leppida kokku hea tava reeglites, mis hoiavad korteri korras ka järgmiste üüriliste jaoks.

Märksõnad

Tagasi üles