Soomeri sõnul tasub sügisel lehed ära koristada nendest kohtadest aias, kus on soov hoida ilusat muruvaipa. «Maapinnale jäävad lehed kõdunevad kaua ning talvel võib lehekiht pakkuda sooja pelgupaika erinevatele kahjuritele ja haigustele, mis saavad seal rahulikult kevadeni toimetada. Selle tulemusena võib kevadel lumekihi alt vastu vaadata näiteks lumeseenest laiguline või muul põhjusel kahjustunud muru, mida tuleb hakata taastama,» räägib tootespetsialist ning lisab, et lehed võib jätta koristamata aga nendes piirkondades, kus muru väljanägemine ei ole nii oluline, nt viljapuude all või liigirikkust hoidvas aianurgas.
Soomer soovitab lehed koristada ka kõvakattega kõnniteedelt ja sissesõiduteedelt, sest märja ilmaga muutuvad lehtedega kaetud teed libedaks ning tekib suurem ohtu libastuda ja kukkuda.
Kuidas valida töövahendit?
Sobiv koristusvahend tasub valida vastavalt aiale ehk selle suurusele, lehtpuude rohkusele ja naabritele ning enda vajadustele, sealhulgas sellele, kuidas meeldib oma vaba aega sisustada.
Kui aega on rohkem ja aias toimetamine meeldib, siis sobib lehtede koristamiseks hästi koduaedades kõige sagedamini kasutatav murureha, millega saab lehed kenasti vallidesse kokku korjata, et sealt need käsitsi kärusse või näiteks kompostrisse tõsta.
«Murureha on sobiv vahend ükskõik milliste lehtede – nii kuivade kui märgade – koristamiseks ning sobib hästi neile, kes tahavad ühendada aiatööd mõningase füüsilise koormusega,» soovitab tootespetsialist.
Üha rohkem kasutatakse koduaedades ka lehepuhureid, eriti just akutoitel variante, mis on kerged ja vaiksemad ning ei häiri naabreid. Sarnaselt rehaga saab ka lehepuhuriga koristada nii kuivasid kui märgasid lehti, puhudes need kokku vallidesse, et need seejärel kompostikasti või mujale tõsta.