Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

KÕVA SÕNA Keila elamuarendus pakub pea poole võrra väiksemaid küttekulusid

Copy
Nurme 6 uusarendus.
Nurme 6 uusarendus. Foto: YIT Ehitus

Uus A-energiaklassi korterelamu on varustatud arvukate loodust ning koduomanike rahakotti säästvate lahendustega. Lisaks on aga arendaja pannud suurt rõhku piirkonna elurikkusele – hoone ümbrusesse on loodud haljastus, mis koosneb enam kui 10 erinevast puu- ja põõsaliigist ning lilleniidust.

Keila kõige keskkonnasäästlikumate korterite sekka lisandus 18 uut kodu, mis asuvad YIT Eesti värskelt valminud arenduses aadressil Nurme 6.

«YIT on olnud läbi aegade tuntud kui usaldusväärne ja kõrget ehituskvaliteeti tagav arendaja. Aga energiatõhusus ja võimalikult väike keskkonnajälg on samuti meie kodude tugevad trumbid. Nurme 6 kortermajast saab tõeline edulugu – see on hoone, mis tuksub loodusega ühes rütmis,» kinnitas YIT müügijuht Eva-Liisa Tamm.

Madalamad kulud

A-energiaklassiga kodudele omaselt leevendab Nurme 6 korterite energiakulu katusele paigaldatud päikesejaam. Kuid YIT esindaja sõnul tuleb uute korterite elanike suurim kokkuhoid maaküttest, mis tagab kaugkütte tänaste hindadega võrreldes 25–45% madalamad küttekulud.

«Maaküte ammutab puurkaevude kaudu toasooja 80 meetri sügavuselt maapõuest. Soojuspumba abil juhitakse maapinna sisse salvestunud soojusenergia hoone vesipõrandakütte- ja sooja tarbevee süsteemi. Seetõttu on korter talviti meeldivalt soe, aga suviti aitab põrandajahutus vähendada ruumides kõrgemaid temperatuure. Mõnusa sisekliima hoidmiseks on korteritel ka keskkonnasäästlik soojustagastusega ventilatsioonilahendus,» rääkis Eva-Liisa Tamm.

Nurme 6.
Nurme 6. Foto: YIT Ehitus

Tema kinnitusel on Nurme 6 kodude küttelahenduse suur eelis ka see, et korteritel on individuaalne kaugloetav küttearvestus – iga pere maksab vaid enda tarbitud toasooja eest. «Koduomanike kulusid piiravad ka ehituses kasutatud materjalid, mis annavad lisaks soojapidavusele ka hea heliisolatsiooni,» lisas ta.

Aknatagune õiteilu

Nurme 6 kortermaja paistab silma oma nägusa disaini ning hoonet ümbritseva haljastuse poolest. YIT esindaja sõnul oli jätkusuutliku ja liigirikka elukeskkonna loomine selle arenduse üks olulisematest eesmärkidest – nii sooviti panustada nii kodude akendest avanevate vaadete ilusse kui ka Keila linna üha kasvavasse rohelusse.

«Tahtsime luua hoone ümbrusesse lopsaka parklinliku atmosfääri ning rikastasime säilivat kõrghaljastust lilleniidu ja 12 erinevast liigist koosneva viljapuu- ja põõsavalikuga. Nii saavad meie uue maja elanikud jälgida kevaditi ja suviti oma hoovis mesilaste ja liblikate toimetamist, õiteilu ja lillelõhna,» rääkis Tamm.

Hoone juurde on rajatud ka värviküllase kukeharja matiga kaetud haljaskatusega rattamaja. «Keila on just selline linn, kus jalgrattad võiksid olla peamiseks liiklusvahendiks. Tahtsime veenduda, et uue hoone juures oleks ruumi nii elanike kui külaliste ratastele, mistõttu paigaldasime rattahoidjad ka rattamaja varikatuse alla,» sõnas YIT esindaja.

Autod silme eest peitu

Ka autode parkimislahendus on Nurme 6 elanikele mugav ja kulusäästlik. Et vabastada koduomanikud talvisest autopuhastamise kohustusest, otsustas YIT viia valdava osa parkimiskohtadest katuse alla.

«Maa-alused parklad kulutavad teatavasti hulgaliselt energiat nii kaldteede valgustuse ja talvise soojustuse, uksemehhanismide, ventilatsiooniseadmete kui ka parkla valgustuse peale. Seetõttu otsustasime eraldada parkimisele hoone esimese korruse, mida ümbritseb betoonist ja klaasist fassaadiga maitsekalt sulanduv puitsõrestik. See lihtne ja kena lahendus tagab elanikele mugava ja madalate püsikuludega parkimisvõimaluse,» selgitas YIT müügijuht.

Valminud neljakorruselises hoones on 18 1–4-toalist avara planeeringuga valgusküllast korterit, mille suurused jäävad vahemikku 34–76,5 ruutmeetrit. Korrustevahelist liikumist lihtsustab hoones lift.

Tagasi üles