YIT Eesti viis läbi uuringu, et selgitada välja, mida tänased ja tulevased koduostjad kinnisvara valides kõige olulisemaks peavad. Lisaks selgus uuringust ka see, milliste võimaluste puudumisel objekt ostjate silmis šansid kaotab.
UURING KINNITAB ⟩ Nende omaduste puudumine vähendab ostjate huvi kodu vastu
YIT Eesti turundusjuhi Kadi Aljase sõnul ei pruugi koduostjad tegelikult pakkumisi ja oma rahalisi võimalusi kõrvutades nii kategooriliselt objekte välistada. Küll aga mõjutab oluliste faktorite puudumine tugevalt nende arusaama õiglasest hinnast.
Ka auto vajab oma kohta
Uuringus osalenud 500 vastajast tervelt 69% kinnitas, et nende jaoks ei tule kõne allagi kodu, mille juures puudub parkimisvõimalus. «Kui üksi elavatest vastajatest välistasid parkimiskohata kodu ostu pisut enam kui pooled, siis kahe ja enama leibkonnaliikmega perede puhul leidis üle 70%, et koduga peab kaasnema koht ka autodele,» sõnas YIT esindaja.
Tema sõnul on selline ootus kahtlemata väljakutseks piirkondades, kus suur osa hoonetest on püstitatud ajal, mil igal perel ei olnud veel autot.
«Seal lihtsalt pole ruumi nii paljudele autodele. See tekitab survet laiendada parklaid rohealade arvelt, aga õnneks on linnavõimud üldjuhul sellele vastu. Uute arenduste puhul luuakse korteriomanikele alati võimalus parkimiseks. YIT Päevalille ja Keila Nurme tänava arendustel on valdav osa autokohtadest paigutatud maja esimesele korrusele. Ühelt poolt teeb see koduomanike elu lihtsamaks, sest nad ei pea talvel autot lumest puhastama, teiseks on ka linnapilt tänu sellele kenam,» tõdes ta.
Kevadine päikesevõtt isiklikul rõdul
Teine oluline puudus, mis koduotsijate silmis kinnisvara väärtust kahandab, on see, kui korteril pole rõdu või terrassi. Nende puudumisel liiguks järgmise objekti juurde 41% vastanutest. Erilist igatsust tunnevad värskes õhus raamatu lugemise, suvise päikesevõtu ja muude rõdumõnude järele naised. Kui meestest välistab terrassi või rõdu puudumisel kodu ostu 29%, siis naistest on see punaseks jooneks 52% vastanutest.
«Uusarenduse kodudest on rõdu või terrassita vaid väga väikesed korterid, mis on arendatud ostjatele, kelle jaoks on hind kõige olulisem argument. Kahetoalistel ja suurematel korteritel on üldjuhul rõdu või terrass olemas – mida rohkem inimene oma kodu eest maksab, seda rohkem mugavusi ta soovib selle eest ka saada,» selgitas Kadi Aljas.
35% vastanutest ütles, et nemad jätaksid kodu ostmata, kui sellel ei oleks panipaika või keldriboksi. Sama paljud kinnitasid, et nende jaoks poleks mõeldav osta kodu, kus pole kiire interneti ühenduse võimalust.
«Iga viies vastaja pidas aga mõeldamatuks seda, et ta hakkab oma tulevases kodus maksma küttearveid kogu maja tarbimise põhjal. Meie kodusid külastavad ostjad on olnud samuti individuaalse küttearvestuse eelistest väga teadlikud. Nad on rahul, et kõigis meie äsja valminud korterites on võimalus maksta kodusooja eest vastavalt oma korteri tarbimisele,» rääkis YIT esindaja.
Koduostjad nõuavad kvaliteeti
YIT läbiviidud uuringust selgus, et valdav osa kinnisvaraostjatest soovib kodu, mis oleks kõrge ehituskvaliteediga ja vastupidav (93% vastanutest), kus oleks piisavalt ruumi (90%), millel oleksid madalad ülalpidamiskulud (89%) ning millel oleks hea planeering (89%). 88% vastanutest tõi olulise ootusena välja ka selle, et korterisse ei kostuks naabrite tekitatud müra.
«Need ootused on juba aastaid tabeli tipus figureerinud ning need kujunenud hügieenifaktoriks YIT arendatud kodudes. Meie korterite elanikud kiidavad eriti kõrgelt kodude head helikindlust, aga ka ehituskvaliteeti. Me pöörame väga suurt tähelepanu ka kodude planeeringutele, et isegi kõige väiksemates ühetoalistes korterites saaks end mugavalt ja koduselt tunda, rääkimata suurtest perekorteritest,» lisas Aljas.