Terves Eestis elab palju inimesi 60ndatel ja 70ndatel ehitatud kortermajades, mille ruume remontides tekib tihti küsimus, kuidas kõik vajalik kitsukesele pinnale ära mahutada. Erandiks pole ka 81-aastase proua Inese köök Rakveres. Lisaks on selle eelmisest remondist möödas juba 30 aastat. Köögi sisustus on päevinäinud, selle funktsionaalsus jätab soovida ja siin pole kuigi palju panipaiku. Inesele appi tõtanud sisekujundaja jagab soovitusi, kuidas tüüpilisele kortermaja köögile üks korralik värskenduskuur teha.
ENNE JA NÜÜD ⟩ 81-aastase krapsaka proua Mimmu päevinäinud köök sai moodsa ilme
Rakveres elav Ines on juba ammu unistanud ilusamast ja mugavamast köögist. Tema praeguste köögikappide uksed on viltu vajunud ja laelamp seisab oma kohal vaid ausõna peal. Samuti napib köögis nii hoiuruumi kui tööpinda. Kuid IKEA sisekujundaja Caroli Heimonen on ülesannete kõrgusel ja varsti võib Ines küpsetada, õmmelda ja sõpru vastu võtta tundmatuseni muutunud köögis.
Kasutajasõbralik mööbel ja selle asukoht
Sisekujundaja sõnul tuleb köögimööbli paigutus hoolega läbi mõelda, et kappidest saaks kõik vajaliku hõlpsalt kätte ning liikumine külmiku, valamu ja pliidi vahel oleks võimalikult mugav. Väikesed köögid on tihti L-kujulised ja nende olulisemad osad asuvad küllalt lähestikku, kuid iga köök on siiski erinev.
Näiteks selle köögi nurgas asus pesumasin, mis hõivas osa ruumist, ja tööpind jäi seetõttu üsna napiks. «Tänu esemete ümberpaigutamisele saime hoobilt ruumi juurde. Otsustasin köögikapid ümber tõsta ja leidsin ka pesumasinale uue koha. Selle tulemusena tekkis kööki nii rohkem tööpinda kui ka ruumi kappide jaoks,» ütles sisekujundaja.
Köögis asuvat lauda ei kasuta Ines mitte ainult söömiseks, vaid ka õmblemiseks ning pere ja sõprade võõrustamiseks. Nii valis sisekujundaja tema kööki klapplaua, mida on vajadusel lihtne lahti võtta ja suuremaks teha.
Seinale kinnitatud mööblile kohta valides arvestas sisekujundaja sellega, et Ines pole kuigi pikk ning seadis kapid ja riiulid tema jaoks mugavale kõrgusele.
Hele mööbel teeb ruumi visuaalselt avaramaks
Caroli märkis, et heledad toonid jätavad ruumist suurema mulje. Nii et kui tahta väikest kööki näiliselt ruumikamaks teha, tasub eelistada heledate ustega köögikappe. Selles köögis kasutas sisekujundaja avaruse loomiseks veel riiuleid ja klaasustega kappe.
Heledasse ruumi saab värvilaike tuua lisadetailide ja kaunistustega. Näiteks sellesse kööki toovad elavust seinte roheline värvitoon, puidust elemendid ja värvilised lauanõud. «Et köögi omanik on väga rõõmsameelne ja särtsakas, valisin talle kuldsed söögiriistad ning roosad ja rohelised lauanõud, mis sobivad hästi nii tema iseloomu kui uue heleda mööbliga,» selgitas Caroli.
Vanades kortermajades valgustab iga ruumi tavaliselt vaid üks lamp. Sellist kodu remontides või ümber kujundades tasub kindlasti mõelda sellele, kuidas tubadesse rohkem valgust saada. Inese köögis paigutati riiulite alla täiendavad LED-ribad.
Kuidas kogu ruum maksimaalselt ära kasutada?
Väikesele köögile tuleb kogu ruumi ärakasutamiseks läheneda nutikalt. «Füüsilist ruumi alati juurde tekitada ei saa, küll aga saab seda lisada ülekantud tähenduses, kasutades kappe, riiuleid, kärusid või seinakorrastajaid. Näiteks tööpinna ja kappide vaheline ruum jääb köökides tihti kasutamata. Sinna tarvikupuude ja konksude paigutamine annab võimaluse tööpind puhtana hoida ning maitseained, kruusid või söögiriistad seinale riputada,» ütles IKEA sisekujundaja.
Tema sõnul on seinariiulid köögis samal ajal nii panipaik kui ka võimalus ruumi kaunistamiseks. «Tõsta riiulisse paar maitsetaimepotti või kaunis teekarp ja oledki loonud ilusa, isikupärase ja samas ka praktilise lahenduse,» soovitas ta.
Veel üks hea nipp, mida sisekujundaja sõnul tasub väikeses köögis kasutada, on klambriga korvide kinnitamine kapiuste siseküljele. «Kui näiteks paned selle valamukapi uksele, saad nõudepesuvahendi ja -käsnad tööpinnalt kappi peitu tõsta.»