Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

6 ohumärki, et elektripliit tuleb remonti viia!

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Sarnaselt teistele kodumasinatele, vajavad ka elektripliidid aeg-ajalt remonti või väljavahetamist. Parimal juhul annab katkine seade endast märku näiteks ebameeldiva lõhna või heliga, halvimal juhul võib see ka süttida.

20. oktoobril kell 19.16 sai häirekeskus teate, et Saue vallas Riisipere alevikus Metsa tänaval põleb korteri köögis elektripliit ja köök on suitsu täis. Korteri elanikud väljusid ruumidest ja teavitasid ka teisi viiekordse maja elanikke vajadusest majast väljuda. Päästjad said tulekahju kustutatud 19.53ks. Selleks, et veenduda, ega tuli pole edasi levinud, kontrolliti üle kõik maja korterid. Kiirabi vaatas ühe majas viibinud isiku kohapeal üle, kuid keegi haiglaravi ei vajanud.

Sarnane õnnetus juhtus möödunud aastal Mustamäe linnaosas Kuklase tänaval, kus elektripliit läks põlema üheksakorruselise elumaja korteris. Päästjate saabudes oli aktiivne põlemine lõppenud ning tuvastati, et see toimus pliidi sees. Päästetööde juhi esialgsel hinnangul võis põlema süttida pliidi sisse kogunenud rasv, mis omakorda süütas pliidi soojustusmaterjali. Päästjad kustutasid pliidi ning viisid selle korterist välja. Korteris puudus kohustuslik suitsuandur.

Kuidas sääraseid õnnetusi vältida ja millised on ohumärgid, et elektripliit vajab kiiremas korras väljavahetamist või parandamist, selgitab G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala.

Millised kodumasinad on ohtlikud?

Igal seadmel on oma eluiga ja just amortiseerunud kodumasin võib olla potentsiaalne tuleoht. «Kui tead, et elektripliiti pole 15 aastat välja vahetatud, tasub sellele kindlasti mõelda,» toonitab Pärjala.

Tasub ka teada, et kodumasina põlengu põhjuseks ei pruugigi olla mitte seade ise, vaid hoopis probleemid elektrisüsteemis või mõni anomaalia, näiteks võib äikeselöögi tõttu tekkiv ülepinge süüdata täiesti korras seadme. Just seetõttu on oluline, et kodus oleks suitsu- ja vinguandur, mis annab ohust alati võimalikult kiirelt märku.

Millal viia elektripliit remonti?

Seda, kas mõttekam on osta uus seade või teha vana korda, oskab öelda oma ala spetsialist. Mõned ohumärgid, et elektripliit vajab kiiremas korras välja vahetamist või parandamist, on järgmised:

  1. Pliidiplaat ei kuumene ühtlaselt. Kui pliidiplaat ei kuumene ühtlaselt (näiteks soojeneb ainult pool panni), siis on tegemist rikkega, mis vajab parandamist. See võib viidata näiteks vigasele kütteelemendile.
  2. Kummalised helid. Kui märkad ebatavalisi helisid, nagu «klõpsatused», põrin vms, võib pliidi elektrilise või mehaanilise poolega midagi valesti olla.
  3. Pliidiplaat ei tööta. Kui üks või mitu auku ei toimi, on see selge märk, et pliit vajab remonti.
  4. Vigane temperatuuriregulaator. Pliit muudab ise temperatuuri? See võib põhjustada toidu ebaühtlast küpsemist või kõrbemist. Probleem võib olla vigases termostaadis või juhtlülitis.
  5. Elektriprobleemid. Kui elektripliidi tuled vilguvad või see lülitub ise välja, siis on see selge märk, et pliit vajab remonti. Taolised probleemid võivad olla põhjustatud vigasest elektriühendusest, kahjustatud juhtmestikust või rikkis juhtpaneelist.
  6. Ebatavalised lõhnad. Kui tunned elektripliidist väljuvat ebatavalist lõhna, on see ohumärk, et pliit vajab remonti. Kõrbe- või kemikaalilõhn võib olla põhjustatud näiteks vigasest kütteelemendist või kahjustatud juhtmest.

Tähtis! Kui märkad üht või mitut eelnimetatud probleemi, siis ära kasuta elektripliiti edasi, vaid vii see professionaali kätte.

Puhasta ainult õigete toodetega

Kodus olevat pliiti tuleb hooldada vaid selleks ette nähtud tootega. Näiteks keraamilist pliiti katvat klaasi on lihtne kriimustada või kahjustada valede puhastustoodete ja -võtetega. Selle tagajärjel võivad mõned funktsioonid töötada kehvemini või seadme eluiga väheneda. Kindlasti veendu enne puhastamist, et seade on täielikult jahtunud.

Veel mõned soovitused

«Kui lähed pikemaks ajaks kodust eemale, on hea, kui võtad vooluvõrgust välja kõik seadmed, mis võimalik,» annab Pärjala nõu ja lisab, et ka näiteks külmkapi võiks üles sulatada ja seest tühjaks teha – nii minimeerid tuleohtu.

Kui kodus on lemmikloomi või lapsi, tasub eelistada elektripliiti, millel on lapselukk. Ja ehkki on mugav jätta külmale pliidiplaadile pann või pajakindad, tuleks pärast kokkamist alati veenduda, et pliidiplaadile ja selle lähedale ei jääks mitte midagi.

Tagasi üles