Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

PEA PIIRI Populaarne kattematerjal võib roosidele saatuslikuks saada

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Eesti talv on roosidele karm ellujäämiskatsumus. Kliimat me muuta ei saa, küll aga saame muuta rooside talvitumistingimusi.

Selleks, et roosid talvituksid edukalt ja rõõmustaksid teid ka uuel hooajal värviliste ja rikkalike õitega, tuleb need esmalt tagasi lõigata. Kui hooldustööd ja iluravi on tehtud, võiks aga hakata mõtlema rooside talvisele katmisele.

Multš takistab loomulikul moel umbrohu kasvu ning aitab kaasa mulla struktuuri parandamisele, kirjutab Gordonua.

Multš on roosipeenrasse hea valik, kuna see takistab loomulikul teel umbrohu kasvu, parandab mulla struktuuri ning aitab säilitada taimedele vajalikku niiskust. 

Rooside multši või heinaga katmine ei ole küll keelatud, ent näriliste ja muude kahjurite huvides on targem seda mitte teha. Talvekatteks ei sobi hein ja multš, kuna sinna kipuvad minema elama närilised, kes söövad roosi võrseid. 

Rooside talveunne saatmiseks soovitavad asjatundjad kattematerjali, mis ei meelita närilisi ligi, näiteks kuivi lehti. Kõige paremini sobivad selleks tammelehed, mis sisaldavad parkaineid. Juhul kui muld on väga savirikas, võib kasutada liiva või koredat saepuru.

Kui aga heina kasutamisest pääsu pole, võiks roose katta eelmise aasta heinaga, milles närilised on jõudnud juba talvituda. Katmiseks sobib ka saepuruga turvas, vahendab Vakarys Ekspresas. 

Katmisel on kõige tähtsam, et kattematerjal püsiks kuivana. Maa katte all külmub nagunii, kuid tähtis on just stabiilsus pookekoha lähedal, et seal ei tekiks külmumise-sulamise vaheldumist. Talvekatet ei tohiks roosidel eemaldama hakata enne, kui maa on sulanud. Siis alustada talvekatte järkjärgulist eemaldamist.

Märksõnad

Tagasi üles