Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

ENNE JA PÄRAST Väikesest magamistoaprojektist sai terve korruse totaalne ümbersünd

Copy
Pereema Kristin, pereisa Kristjan ja tütar Saara.
Pereema Kristin, pereisa Kristjan ja tütar Saara. Foto: Ikea

Rahulikuks uneks ja hommikuti rõõmsana ärkamiseks läheb vaja mõnusat magamistuba. Kui aga Kristini pere asus endale uut magamistuba kujundama, jooksis ettevõtmine varsti ummikusse: korteri ruumid olid kitsukesed ega täitnud hästi oma otstarvet, samuti nappis säravaid ideid planeeringu muutmiseks. Neile tuli appi Ikea sisekujundaja, kes pakkus värsket vaatenurka – ta tegi kodu teise korruse täiesti ümber, muutis ruumide asukohta ja andis tubadele sootuks uue otstarbe.

Ikea sisekujundaja Hannele Saagpakk võttis väljakutse luua Pelgulinnas asuvasse kahekorruselisse korterisse uus hubane magamistuba põnevusega vastu. Et kodu teisel korrusel pole palju ruumi, tuli kõigepealt välja nuputada, kuhu magamistoale üldse koht leida. Pärast järelemõtlemist otsustas sisekujundaja vanemate ja tütre magamistoad ära vahetada. Lisaks sellele tegi ta tubadevahelisest ruumist kodukontori, kus on toimetamiseks ruumi ka lapsele.

Panipaiku saab paigutada kõikjale

Hakates kodu ümber kujundama, tasub esiteks mõelda selle üldplaneeringule: millised ruumid kus asuvad, milleks neid kasutatakse, ja kas kõigel vajalikul on oma koht. Näiteks Kristini perel nappis hoiuruumi – pere kodus polnud korralikku garderoobisüsteemi ega häid võimalusi riiete hoidmiseks. Sisekujundaja lahendas selle mure, muutes ruumide asukohta ja lisades mitu nutikat hoiulahendist.

«Hoiuruumi silmas pidades valisin vanemate magamistuppa voodi, mille all on kastid, kuhu saab panna suveteki, lisapadjad ja vahetuslinad,» ütles sisekujundaja. Veel paigutas ta siia nurgariidekapi, mille klaasuksed ja peegelpaneel teevad toa näiliselt ruumikamaks. Ja et hoiuruumi oleks veelgi rohkem, on toas ka kummut.

Endisest ruumidevahelisest läbikäigualast tegi Hannele kodukontori, kus tööpinnad on kahel tasandil – üks vanematele ja teine lastele. Kirjutuslauakombinatsioonid valiti sellised, kus on võimalikult palju sahtleid ja kapiruumi. Valminud lahendust on võimalik ka muuta, näiteks lapse laua aluseid hoiukorve saab vahetada teist värvi või suuruses korvide vastu, mis tähendab seda, et lapse kasvades kasvab mööbel koos temaga.

Ikea sisekujundaja Hannele Saagpakk.
Ikea sisekujundaja Hannele Saagpakk. Foto: Ikea

Isikupäraste detailidega kodu

Vanemad majad on omalaadselt võluvad ja mõne läbimõeldud detaili lisamine aitab nende sarmi veelgi paremini esile tuua. Seda kodu kujundades arvestas sisekujundaja nii maja kui ka selle kodu omanike olemusega. «Selle perega tutvudes sai kohe selgeks, et neile meeldib väga koos aega veeta ja keegi neist ei tunne soovi palju eraldi olla. Seetõttu ei pannud me lapse toa ette ust, vaid eraldasime selle ruumi kardinatega, mis teevad tulemuse pehmemaks ja aitavad nurki vältida,» ütles Hannele.

Seda kodu sisustades sai sisekujundaja inspiratsiooni pereliikmete positiivsest ellusuhtumisest ja avatud meelest. Näiteks kasutas ta vanemate magamistoas aktsentvärvina sooja oranži. Ruumi isikupära aitavad esile tõsta eri lambid, mille hulka kuuluvad üld-, koht- ja meeleoluvalgustid ning kappides lisavalgust pakkuvad lambid. Tulemuse teevad pehmemaks suured vaibapinnad.

Selle kodu toad pole kuigi suured. Väiksemates ruumides nagu siin soovitab sisekujundaja kasutada õhulisema välimusega riiuleid. «Kodukontoris kasutasin moodulsüsteemist kombineeritud riiuleid, mis jätavad toast avarama mulje, kuid on samas praktilised – sinna saab paigutada nii raamatuid, lauamänge, kõlareid, taimi kui ka perele olulisi esemeid, keraamikat ja pilte, mis peegeldavad selle kodu omanike iseloomu,» ütles Hannele.

Nutikad lahendused, mis teevad väikese toa ruumikamaks

Et lapse tuba koliti ümber teise, väiksemasse ruumi, rakendas Hannele siin mitut vertikaalset lahendust. See teeb toa mängulisemaks, kuid lisab samas panipaiku, kus hoida näiteks mänguasju. Sisekujundaja sõnul on kõrgustesse minek eriti kitsamates oludes alati hea nipp.

Näiteks valis ta sellesse lastetuppa tavalisest kõrgema voodi, mida saab paigutada kahte eri pidi: nii kahekordse nari kui ka kõrge voodina, mille alla jääb ruumi mängimiseks. «Vanemate sõnul armastab nende tütar väga printsessi mängida ja seetõttu sisustasin talle voodi alla väikese printsessionni, mille ette riputasin romantilised kardinad,» rääkis sisekujundaja. Nii tekkis voodi alla justkui omaette toake, kus on madrats, raamaturiiul ja lamp.

Lastetoas on ka sahtlisüsteem, mis pakub täiendavat hoiuruumi, kuid täidab ka trepi ülesannet, mida mööda laps saab hõlpsalt voodisse ronida. Ja lisaks saavad vanemad unejutu lugemise ajaks «trepiastmele» istuda. Tõeline ruumisäästja ja mitmekülgse mööblieseme musternäidis!

Tagasi üles