Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

5 viga, mida paljud kinnisvara müües teevad

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kinnisvara müümine võib tunduda lihtsa ülesandena: lisad kuulutuse kinnisvaraportaali või sotsiaalmeediasse, ootad ostjat ja seejärel sõlmid juba tehingu.

Tegelikkuses vajab edukas müük ettevalmistust ja õigete otsuste tegemist. Kahjuks teevad paljud, kes püüavad oma kodu müüa iseseisvalt ning ilma maakleri toeta, kriitilisi vigu. Need vead võivad müügiprotsessi pikendada ja vähendada objekti atraktiivsust potensiaalsete ostjate jaoks.

Uus Maa Tartu büroo maaklerid Heilin Reimand, Urve Viitkar, Merike Ploom-Lindmaa ja Janek Saarepuu toovad välja peamised viis viga, mida vältida, kui hakkad kinnisvara iseseisvalt müüma.

1. Vale hinnastamine

Kinnisvara hinna määramine on müügiprotsessi kõige olulisem osa. Liiga kõrge hind peletab ostuhuvilised eemale, samal ajal võid liiga madala hinnaga müüa kinnisvara alla selle turuväärtuse. Paljud omanikud teevad vea, lähtudes kuulutustes nähtavatest hindadest, mis ei pruugi kajastada reaalseid tehinguhindu.

Turul on sageli suur vahe, kas hind põhineb soovidel või turu tegelikel võimalustel. Täpse hinnangu saamiseks tasub alati konsulteerida spetsialistiga, et leida optimaalne turuhind ja vältida liiga pikka müügiperioodi.

2. Kehvad fotod

Hea kuulutus algab kvaliteetsetest fotodest. Pildid kinnisvarast loovad esmamulje ja mängivad otsustavat rolli selles, kas ostja klõpsab kuulutuse lahti või ei pane seda tähelegi.

Halvad, udused või tumedad pildid jätavad objektist ebaprofessionaalse ja ebausaldusväärse mulje. Samuti võib liigne fototöötlus tekitada ostjas hiljem pettumuse, kui kinnisvara ei vasta ootustele.

Seetõttu on oluline investeerida professionaalse kinnisvarafotograafi palkamisse, et pildid näitaksid kinnisvara parimas valguses, realistlikult ja ausalt.

3. Vale pindala esitamine

Sageli märgitakse kuulutusse korteri üldpind, mis sisaldab ka rõdu ja panipaiku, kuid seda kõike esitatakse kui eluruumi pinda. See võib potentsiaalset ostjat petta, kuna ruutmeetri hind näib madalam. Tegelikkuses on lihtsalt elamispind väiksem.

Kui ostuhuviline avastab, et pindala ei vasta ootustele, võib tema usaldus müüja vastu kiiresti kaduda. Täpne ja selge pindala esitamine aitab vältida arusaamatusi ja kindlustada sujuvama müügiprotsessi.

4. Puudulik või segane müügikuulutuse tekst

Puuduste varjamine tähendab, et müügikuulutuses jäetakse kinnisvara negatiivsed omadused teadlikult mainimata. Näiteks jäetakse välja info vajalike remonditööde või kõrvaliste müraallikate kohta. See võib tehingu käigus põhjustada probleeme.

Samuti tuleb vältida emotsionaalset liialdamist, kus kuulutuses kasutatakse ülistavaid või suurejoonelisi väljendeid, mis ei vasta tegelikkusele. Näiteks «unistuste kodu» või «täiuslik asukoht» on subjektiivsed väited ning võivad luua valeootusi, kuid tegelikud omadused ei vasta nendele kirjeldustele.

Kuulutuse tekst peab pakkuma olulist infot ja tekitama ostjas huvi. Kui tekst on liiga lühike või infovaene, jääb ostjal puudu vajalikest detailidest ja ta ei pruugi müüja poole pöörduda lisainfo saamiseks. Samas liiga pikk ja liigendamata tekst võib lugeja kiiresti ära väsitada.

Optimaalne lahendus on struktureeritud ja sisutihe kirjeldus, mis annab ülevaate nii kinnisvara omadustest kui ka selle ümbrusest, jättes samas ruumi huvilise kujutlusvõimele. Läbimõeldud tekst loob usaldusväärse ja professionaalse esmamulje.

5. Korrastamata ruumid

Kodu esitlemine on sama oluline kui selle hind ja kirjeldus. Sageli tehakse viga, jättes korter või maja enne pildistamist ja näitamist korrastamata. Segadus, pooleliolevad remonditööd või pisivigade ignoreerimine võivad kiiresti ostja huvi kaotada.

Võimalusel tee enne kodu müüki suurpuhastus, eemalda isiklikud esemed ja vii lõpule kõik pooleliolevad tööd. Samuti tasub kaaluda interjööri kerget stiliseerimist, et kodu jätaks ruumika ja kutsuva mulje.

Tagasi üles