:format(webp)/nginx/o/2024/11/13/16483063t1hd6c0.jpg)
Vabane kahjulikest toksiinidest nagu formaldehüüd ja benseen nende kolme stiilse ja kergesti hooldatava toataime abil, mis mitte ainult ei näe head välja, vaid toimivad ka looduslike õhupuhastajatena.
Toataimed on suurepärane viis koduse interjööri elavdamiseks, kuid peale ilusa välimuse on neil ka kasulikud omadused – nad püüavad kinni tolmu ja puhastavad õhku tervisele kahjulikest ühenditest nagu formaldehüüd ja benseen.
Formaldehüüd ja benseen – ohtlikud toksiinid meie kodudes
Formaldehüüd on värvides, tapeetides, vaipkatetes, mööblis ja ehitusmaterjalides leiduva kemikaali mürgine vorm. See lenduv orgaaniline ühend (VOC) võib põhjustada ärritust hingamisteedes, silmades ja nahal. Benseen, mida leidub näiteks kodukeemiatoodetes ja bensiini aurudes, on samuti kantserogeenne aine, mis võib mõjutada vereloomet ja immuunsüsteemi.
Uuringud on näidanud, et ka potitaimede mullamikroobid mängivad siseruumide õhu puhastamises olulist rolli. Sellele toetudes leiavad teadlased, et toataimed on tõhusad looduslikud õhupuhastid ning mida suurem ja leherikkam taim, seda parem. Seda kinnitas ka NASA endine teadlane Bill Wolverton, kes viis läbi selleteemalise uuringu. Ta tõi välja, et lehepinna suurus mõjutab õhu puhastamise kiirust.
Wolvertoni sõnul on ilma kallite testideta raske täpselt hinnata, mitut taime oleks vaja ruumi õhu puhastamiseks, kuid ta soovitab tavaliselt vähemalt kahte suurt taime kümne ruutmeetri kohta. Wolverton märgib, et Bostoni sõnajalg on üks kõige tõhusamaid õhu puhastamise taimi, kuigi seda on keeruline toas kasvatada. Seetõttu soovitab ta esmavalikuna kuld-nõelköit, mis on populaarne ja lihtsasti kasvatatav taim.
/nginx/o/2024/11/13/16483026t1h7de1.jpg)
/nginx/o/2024/11/13/16483028t1h9e8a.jpg)
Veel soovitatakse õhupuhastajana kasutada kääbus-datlipalmi.
Kääbus-datlipalm (Phoenix roebelenii) on väiksem palmiliik, mille sulelised lehed püüavad kinni tolmu tänu oma väikestele karvadele. Lisaks neelab see taimeke ka kahjulikke gaase, nagu süsinikmonooksiid ja formaldehüüd, mida eritavad sageli ehitusmaterjalid, sünteetilised kangad ning teatud värvid ja lakid. Taimele meeldib ere, kaudne valgus, kuid talub ka varjulisemat asukohta. Otsese päikese eest tasub teda kaitsta. Kastmist vajab taim siis, kui muld on katsudes kuiv, ning suvel on soovitatav tema lehti aeg-ajalt piserdada.
/nginx/o/2024/11/13/16483037t1hd4cc.jpg)
Kummipuu
Suur ja läikivate lehtedega kummipuu (Ficus elastica) aitab eemaldada õhust tolmu ja toksiine. Root Growings soovitab taimel lasta kasvada valgusküllases kohas ning kasta siis, kui muld on kuiv. Samuti vajab kummipuu kord kuus väetist ja pügamist. Kuigi see taim on suurepärane tolmu vähendaja ja õhupuhastaja, on see inimorganismi sattudes mürgine, seega tuleks see kindlalt paigutada kuhugi lastele või lemmikloomadele kättesaamatusse kohta.
/nginx/o/2024/11/13/16483046t1hec9a.jpg)
Tups-rohtliilia ehk ämbliktaim
Populaarne ämbliktaim (Chlorophytum comosum) on oma tolmu- ja õhuniiskuse imavuse poolest üks tõhusamaid toataimi. See vähenõudlik taim kasvab hästi erinevates valgusoludes ja vajab kastmist vaid aeg-ajalt. Paljud inimesed asetavad ämbliktaime vannituppa, et vähendada kondensatsiooni ja hallitust. Aednik Steve Chilton LeisureBenchist toob esile, et lisaks on see taim suurepärane tolmu ja muude õhus leiduvate toksiinide, sealhulgas formaldehüüdi eemaldamisel.
/nginx/o/2024/11/13/16483053t1hc3cb.jpg)
Allikad: time.com, CO2meter, Good Housekeeping